EMV OJ sprinditeade 24.07.2016
EMV OJ sprinditeade 24.07.2016 Räpina (G.Schnyder)
MN14-16  MN18-20  MN21  MN35-40  MN45-50  MN55+ 
Indeks

MN14-16
1. 1380 .. 1460m 7 KP ; 2. 1670 .. 1740m 8 KP ; 3. 1670 .. 1740m 8 KP ; 4. 1380 .. 1460m 7 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 41  OK Võru                        Võru            EST 00:39.22 
      1 Anita Laanejõe                 00:09.37[  5]  
      2 Alex Treier                    00:09.35[  1]   00:19.12(  2)
      3 Hando Allmann                  00:09.10[  1]   00:28.23(  1)
      4 Kaisa Kahre                    00:10.59[  4]   00:39.22(  1)
 2. 35  OK Põlva Kobras II             OK Põlva Kobras EST 00:40.11 
      1 Laura-Liis Kütt                00:08.47[  1]  
      2 Aleksander Kepler              00:10.09[  3]   00:18.56(  1)
      3 August Jakobson                00:11.19[  2]   00:30.16(  2)
      4 Kelli Nurm                     00:09.55[  2]   00:40.11(  2)
 3. 32  HOK                            HOK             EST 00:43.26 
      1 Siiri Talts                    00:09.27[  4]  
      2 Kustu Künnapas                 00:10.18[  4]   00:19.46(  4)
      3 Eliise Kesküla                 00:12.05[  4]   00:31.51(  3)
      4 Maria Eller                    00:11.34[  5]   00:43.26(  3)
 4. 40  Rakvere                        Rakv            EST 00:45.49 
      1 Laura Lään                     00:10.16[  6]  
      2 Siim Turban                    00:11.18[  6]   00:21.35(  7)
      3 Eerik Priks                    00:12.09[  5]   00:33.45(  5)
      4 Aigi Einmaa                    00:12.04[  6]   00:45.49(  4)
 5. 39  Peko                           Peko            EST 00:46.35 
      1 Leana Jete Korb                00:09.18[  3]  
      2 Timo Kudre                     00:12.02[  7]   00:21.20(  6)
      3 Olle Ilmar Jaama               00:11.35[  3]   00:32.56(  4)
      4 Mari Linnus                    00:13.39[  8]   00:46.35(  5)
 6. 38  Otepää SK                      Otepää          EST 00:49.44 
      1 Angela Mõttus                  00:10.19[  7]  
      2 Chris Marcus Krahv             00:10.56[  5]   00:21.15(  5)
      3 Laur-Rogert Sulg               00:15.36[  6]   00:36.51(  6)
      4 Helina Saega                   00:12.52[  7]   00:49.44(  6)
 7. 37  OK Põlva Kobras IV             OK Põlva Kobras EST 01:01.08 
      1 Hanna Lora Traagel             00:15.48[ 10]  
      2 Samuel Kolsar                  00:12.35[  8]   00:28.23( 10)
      3 Mihkel Liivago                 00:17.32[  7]   00:45.55(  7)
      4 Kristiin Kalle                 00:15.12[  9]   01:01.08(  7)
 8. 33  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 01:11.27 
      1 Carmel Poom                    00:11.02[  9]  
      2 Greta-Maria Pisarev            00:14.02[  9]   00:25.04(  9)
      3 Sven-Andres Niglas             00:23.29[  8]   00:48.34(  8)
      4 Regina Poom                    00:22.53[ 10]   01:11.27(  8)
    34  OK Põlva Kobras I              OK Põlva Kobras EST Tühist   
      1 Johanna Laanoja                00:09.14[  2]  
      2 Rasmus Kruusa                  00:10.05[  2]   00:19.20(  3)
      3 Dainis Männiste                Vale KP         Tühist
      4 Lorely Kõrvel                  00:08.11[  1]   Tühist
    36  OK Põlva Kobras III            OK Põlva Kobras EST Tühist   
      1 Anete Saar                     00:10.26[  8]  
      2 Mattias Maidla                 00:14.09[ 10]   00:24.35(  8)
      3 Andri Kepler                   Tühist          Tühist
      4 Kairiin Märtson                00:10.57[  3]   Tühist
MN18-20
1. 1950 .. 1960m 9 .. 10 KP ; 2. 2080 .. 2120m 10 KP ; 3. 2080 .. 2120m 10 KP ; 4. 1950 .. 1960m 9 .. 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 31  OK Võru                        Võru            EST 00:45.46 
      1 Silvia Luup                    00:12.10[  4]  
      2 Janek Piirisild                00:11.25[  2]   00:23.35(  2)
      3 Lauri Pähn                     00:11.33[  4]   00:35.09(  1)
      4 Marianne Haug                  00:10.37[  1]   00:45.46(  1)
 2. 25  Peko I                         Peko            EST 00:46.43 
      1 Kristel Kõivo                  00:12.15[  5]  
      2 Mauno Kapten                   00:12.43[  7]   00:24.58(  3)
      3 Karel-Sander Kljuzin           00:10.31[  1]   00:35.29(  2)
      4 Emily Raudkepp                 00:11.13[  3]   00:46.43(  2)
 3. 30  OK West                        West            EST 00:50.18 
      1 Kristin Viikmaa                00:13.58[  8]  
      2 Veiko Vinkel                   00:12.36[  6]   00:26.34(  9)
      3 Tomi-Andre Piirmets            00:11.01[  2]   00:37.36(  4)
      4 Marie Anna Blehner             00:12.41[  5]   00:50.18(  3)
 4. 24  OK Põlva Kobras                OK Põlva Kobras EST 00:50.57 
      1 Birgit Russka                  00:13.38[  7]  
      2 Kevin Jaaska                   00:12.18[  5]   00:25.56(  6)
      3 Villu Serv                     00:14.00[  9]   00:39.57(  8)
      4 Kristel Sibul                  00:11.00[  2]   00:50.57(  4)
 5. 22  OK ILVES 2                     Ilves           EST 00:51.58 
      1 Brita Sander                   00:14.55[  9]  
      2 Georg Caius Kutsar             00:11.25[  1]   00:26.20(  8)
      3 Rimmo Rõõm                     00:11.49[  5]   00:38.09(  6)
      4 Katrina Ojavee                 00:13.49[  6]   00:51.58(  5)
 6. 27  Rakvere                        Rakv            EST 00:52.19 
      1 Kelly Vildek                   00:12.57[  6]  
      2 Lauri Kukk                     00:13.06[  8]   00:26.03(  7)
      3 Ragnar Rooba                   00:13.36[  8]   00:39.40(  7)
      4 Kaisa Rooba                    00:12.39[  4]   00:52.19(  6)
 7. 26  Peko II                        Peko            EST 00:53.34 
      1 Kelli Marie Jaama              00:11.27[  1]  
      2 Kevin Hallop                   00:11.44[  3]   00:23.12(  1)
      3 Andres Aruots                  00:12.59[  7]   00:36.11(  3)
      4 Liis Toomas                    00:17.22[  8]   00:53.34(  7)
 8. 23  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 00:54.59 
      1 Jonne Rooma                    00:11.58[  2]  
      2 Raiko Jool                     00:13.46[  9]   00:25.44(  4)
      3 Jürmo Rooma                    00:14.29[ 10]   00:40.13(  9)
      4 Mariethe-Piret Niglas          00:14.45[  7]   00:54.59(  8)
 9. 21  OK ILVES 1                     Ilves           EST 00:59.37 
      1 Maire Pärn                     00:18.05[ 11]  
      2 Andres Rõõm                    00:11.45[  4]   00:29.50( 10)
      3 Oliver Kütt                    00:11.26[  3]   00:41.17( 10)
      4 Birgit Rõõm                    00:18.20[  9]   00:59.37(  9)
10. 29  SRD-II                         SRD             EST 01:21.29 
      1 Liina Vesilind                 00:15.37[ 10]  
      2 Kaarel Tampuu                  00:21.40[ 11]   00:37.18( 11)
      3 Merilin Anijärv                00:16.21[ 11]   00:53.39( 11)
      4 Sofia Pahhomenkova             00:27.49[ 10]   01:21.29( 10)
    28  SRD-I                          SRD             EST Tühist   
      1 Roos Lisette Parmas            00:11.59[  3]  
      2 Mati Kiisler                   00:13.55[ 10]   00:25.55(  5)
      3 Kaarel Vesilind                00:12.00[  6]   00:37.56(  5)
      4 Anastasija Pahhomenkova        Vale KP         Tühist
MN21
1. 3000 .. 3230m 14 KP ; 2. 3760 .. 4010m 20 KP ; 3. 3760 .. 4010m 20 KP ; 4. 3000 .. 3230m 14 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 8   OK Põlva Kobras I              OK Põlva Kobras EST 01:13.54 
      1 Kristiine Aluvee               00:17.28[  3]  
      2 Martin Simpson                 00:19.59[  3]   00:37.28(  3)
      3 Raido Mitt                     00:18.25[  1]   00:55.54(  2)
      4 Annika Rihma                   00:18.00[  2]   01:13.54(  1)
 2. 1   Ilves 1                        Ilves           EST 01:14.26 
      1 Hannula-Katrin Pandis          00:18.17[  8]  
      2 Kristo Heinmann                00:18.18[  1]   00:36.36(  1)
      3 Kenny Kivikas                  00:18.56[  3]   00:55.32(  1)
      4 Elo Saue                       00:18.53[  4]   01:14.26(  2)
 3. 13  SK100 I                        SK100           EST 01:16.03 
      1 Triinu Rooni                   00:18.06[  5]  
      2 Marek Karm                     00:20.26[  4]   00:38.33(  5)
      3 Lauri Tammemäe                 00:20.36[  6]   00:59.09(  3)
      4 Outi Hytönen                   00:16.53[  1]   01:16.03(  3)
 4. 2   JOKA                           JOKA            EST 01:18.01 
      1 Sigrid Ruul                    00:16.39[  2]  
      2 Mehis Muru                     00:20.32[  5]   00:37.12(  2)
      3 Ilmar Udam                     00:22.19[ 10]   00:59.31(  5)
      4 Evely Kaasiku                  00:18.30[  3]   01:18.01(  4)
 5. 20  OK Võru I                      Võru            EST 01:20.04 
      1 Laura Joonas                   00:17.51[  4]  
      2 Jaagup Truusalu                00:19.38[  2]   00:37.30(  4)
      3 Tarmo Siimsaare                00:21.50[  8]   00:59.20(  4)
      4 Eleri Hirv                     00:20.44[  9]   01:20.04(  5)
 6. 18  Tammed 1                       Tammed          EST 01:20.08 
      1 Kirti Rebane                   00:18.08[  7]  
      2 Andres Saetalu                 00:22.11[  9]   00:40.20(  7)
      3 Andreas Kraas                  00:20.29[  5]   01:00.49(  6)
      4 Teele Telgma                   00:19.19[  5]   01:20.08(  6)
 7. 12  Peko                           Peko            EST 01:20.36 
      1 Piret Pärnik                   00:19.28[ 10]  
      2 Sander Linnus                  00:20.32[  6]   00:40.01(  6)
      3 Reigo Teervalt                 00:20.48[  7]   01:00.50(  7)
      4 Daisy Kudre                    00:19.46[  6]   01:20.36(  7)
 8. 16  SRD-I                          SRD             EST 01:23.55 
      1 Anna Nikitina                  00:20.41[ 13]  
      2 Aleksandr Shved                00:24.37[ 12]   00:45.18( 13)
      3 Sergei Rjabõshkin              00:18.39[  2]   01:03.58(  9)
      4 Siiri Mere                     00:19.56[  7]   01:23.55(  8)
 9. 17  SRD-II                         SRD             EST 01:26.12 
      1 Maria Nakonechnaja             00:19.50[ 11]  
      2 Georgiy Mavchun                00:21.07[  7]   00:40.57(  8)
      3 Vladimir Savinov               00:24.32[ 12]   01:05.30( 10)
      4 Yana Zjuhova                   00:20.41[  8]   01:26.12(  9)
10. 14  SK100 II                       SK100           EST 01:31.11 
      1 Piibe Tammemäe                 00:19.15[  9]  
      2 Markus Rene Pae                00:22.43[ 11]   00:41.58(  9)
      3 Juho-Veikko Hytönen            00:20.06[  4]   01:02.04(  8)
      4 Sigrid Saluri                  00:29.06[ 18]   01:31.11( 10)
11. 9   OK Põlva Kobras II             OK Põlva Kobras EST 01:31.51 
      1 Maris Palopääl                 00:22.06[ 16]  
      2 Marten Vunukainen              00:22.22[ 10]   00:44.28( 11)
      3 Kristo Sirk                    00:25.28[ 13]   01:09.57( 11)
      4 Madli-Johanna Maidla           00:21.53[ 10]   01:31.51( 11)
12. 3   Kape                           Kape            EST 01:36.59 
      1 Margret Zimmermann             00:18.06[  6]  
      2 Enar Nõmmiste                  00:27.05[ 16]   00:45.12( 12)
      3 Kalvo Kriisk                   00:28.28[ 16]   01:13.40( 13)
      4 Marili Zimmermann              00:23.18[ 11]   01:36.59( 12)
13. 61  SK Saue Tammed II              Saue Tammed     EST 01:39.23 
      1 Paula Liis Viljamaa            00:23.40[ 18]  
      2 Andreas Aadli                  00:26.02[ 13]   00:49.43( 17)
      3 Alar Abram                     00:21.58[  9]   01:11.42( 12)
      4 Marge Sargma                   00:27.41[ 17]   01:39.23( 13)
14. 6   LSF PT                         LSF PT          EST 01:40.48 
      1 Kadri Limberg                  00:23.55[ 19]  
      2 Tarmo Kuub                     00:26.43[ 14]   00:50.39( 19)
      3 Martin Kaup                    00:24.32[ 11]   01:15.11( 14)
      4 Liina Sumberg                  00:25.36[ 14]   01:40.48( 14)
15. 19  OK West                        West            EST 01:42.03 
      1 Katrin Vinkel                  00:20.01[ 12]  
      2 Sander Blehner                 00:27.12[ 17]   00:47.13( 14)
      3 Indrek Viikmaa                 00:29.24[ 18]   01:16.37( 15)
      4 Anne-Ly Viikmaa                00:25.25[ 13]   01:42.03( 15)
16. 5   Harju KEK RSK II               KEKRSK          EST 01:46.03 
      1 Mari-Liis Kaljur               00:26.20[ 20]  
      2 Aleksander Tali                00:27.31[ 18]   00:53.51( 21)
      3 Mikk Tali                      00:26.57[ 14]   01:20.49( 19)
      4 Grethe-Johanna Ploompuu        00:25.14[ 12]   01:46.03( 16)
17. 10  OK Põlva Kobras III            OK Põlva Kobras EST 01:46.30 
      1 Adele Puusalu                  00:23.21[ 17]  
      2 Siim Helmoja                   00:28.26[ 21]   00:51.47( 20)
      3 Martin Sults                   00:27.40[ 15]   01:19.27( 17)
      4 Reet Rosenberg                 00:27.02[ 16]   01:46.30( 17)
18. 15  SK100 III                      SK100           EST 01:49.02 
      1 Anu Kuusmaa                    00:21.44[ 15]  
      2 Martin Laasmaa                 00:28.13[ 20]   00:49.58( 18)
      3 Andres Käver                   00:29.04[ 17]   01:19.02( 16)
      4 Meeli Kerem                    00:29.59[ 19]   01:49.02( 18)
    4   Harju EK RSK I                 KEKRSK          EST Tühist   
      1 Tiina-Maria Tali               00:27.52[ 21]  
      2 Ats Sõnajalg                   00:21.47[  8]   00:49.40( 16)
      3 Meelis Mälter                  Vale KP         Tühist
      4 Thea Kaljur                    00:25.53[ 15]   Tühist
    11  OK Orvand                      Orvand          EST Tühist   
      1 Marie Tammemäe                 00:21.20[ 14]  
      2 Rein Rooni                     00:28.04[ 19]   00:49.25( 15)
      3 Urmas Tammemäe                 00:30.52[ 19]   01:20.17( 18)
      4 Ilme Roosi                     Vale KP         Tühist
    7   OK Nõmme                       Nõmme           EST Katk     
      1 Olga Andrejeva                 00:16.38[  1]  
      2 Kaido Nurja                    00:26.46[ 15]   00:43.25( 10)
      3 Mart Ostra                     Katk            Katk
      4 Katrin Nurja                   Ei start        Katk
MN35-40
1. 2040 .. 2070m 10 KP ; 2. 2850 .. 2920m 13 KP ; 3. 2850 .. 2920m 13 KP ; 4. 2040 .. 2070m 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 42  Kape                           Kape            EST 01:03.59 
      1 Jana Kink                      00:14.18[  1]  
      2 Meelis Zimmermann              00:20.18[  4]   00:34.36(  3)
      3 Armo Hiie                      00:15.32[  1]   00:50.08(  2)
      4 Merike Vanjuk                  00:13.50[  1]   01:03.59(  1)
 2. 43  SK Mercury                     Mercury         EST 01:05.18 
      1 Anneli Pello                   00:16.46[  4]  
      2 Mati Korrol                    00:16.13[  1]   00:33.00(  2)
      3 Margus Klementsov              00:16.54[  2]   00:49.54(  1)
      4 Ingrid Piht                    00:15.24[  3]   01:05.18(  2)
 3. 46  Võru                           Võru            EST 01:10.26 
      1 Ülle Hollo                     00:14.26[  2]  
      2 Lauri Allmann                  00:18.31[  2]   00:32.57(  1)
      3 Sixten Sild                    00:18.53[  3]   00:51.51(  3)
      4 Kadri Parts                    00:18.35[  5]   01:10.26(  3)
 4. 45  Rakvere                        Rakv            EST 01:12.52 
      1 Raili Rooba                    00:16.22[  3]  
      2 Kuno Rooba                     00:19.20[  3]   00:35.42(  4)
      3 Ants Turban                    00:21.16[  4]   00:56.58(  4)
      4 Evelyn Himma                   00:15.53[  4]   01:12.52(  4)
    44  OK Põlva Kobras                OK Põlva Kobras EST Tühist   
      1 Pille Vinne                    00:17.46[  5]  
      2 Erko Jakobson                  00:22.00[  5]   00:39.47(  5)
      3 Marko Avikson                  Vale KP         Tühist
      4 Mirja Virve                    00:15.18[  2]   Tühist
MN45-50
1. 1950 .. 1960m 9 .. 10 KP ; 2. 2080 .. 2120m 10 KP ; 3. 2080 .. 2120m 10 KP ; 4. 1950 .. 1960m 9 .. 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 53  Võru                           Võru            EST 00:55.03 
      1 Epp Voitka                     00:14.50[  4]  
      2 Einar Luup                     00:11.52[  1]   00:26.42(  1)
      3 Andy Karjus                    00:15.27[  5]   00:42.10(  2)
      4 Airi Alnek                     00:12.53[  1]   00:55.03(  1)
 2. 52  TON I                          TON             EST 00:58.23 
      1 Merike Paapson                 00:14.16[  1]  
      2 Mairolt Kakko                  00:14.09[  7]   00:28.26(  5)
      3 Kai Saksman                    00:16.02[  6]   00:44.28(  5)
      4 Maris Roosipuu                 00:13.55[  2]   00:58.23(  2)
 3. 50  Harju KEK RSK                  KEKRSK          EST 00:59.27 
      1 Inger Jalakas                  00:14.19[  3]  
      2 Taivo Tali                     00:13.55[  5]   00:28.15(  3)
      3 Mati Preitof                   00:14.36[  3]   00:42.51(  4)
      4 Gea Rennel                     00:16.36[  3]   00:59.27(  3)
 4. 47  HOK                            HOK             EST 01:00.14 
      1 Helen Mast                     00:14.54[  5]  
      2 Toomas Mast                    00:13.27[  4]   00:28.22(  4)
      3 Allar Padari                   00:13.40[  2]   00:42.03(  1)
      4 Anu Saue                       00:18.11[  4]   01:00.14(  4)
 5. 49  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 01:08.13 
      1 Kadre Maalma                   00:21.02[  7]  
      2 Urmas Sulaoja                  00:14.01[  6]   00:35.03(  7)
      3 Mihkel Nahkur                  00:14.58[  4]   00:50.01(  7)
      4 Piret Niglas                   00:18.11[  5]   01:08.13(  5)
 6. 51  Koop                           Koop            EST 01:08.53 
      1 Riina Kink                     00:16.14[  6]  
      2 Andrus Rämmann                 00:13.12[  3]   00:29.26(  6)
      3 Jaanus Reha                    00:13.11[  1]   00:42.37(  3)
      4 Maimu Tornberg                 00:26.16[  6]   01:08.53(  6)
 7. 48  JOKA                           JOKA            EST 01:43.53 
      1 Ülle Pellja                    00:14.19[  2]  
      2 Raivo Pellja                   00:12.37[  2]   00:26.56(  2)
      3 August Albert                  00:19.12[  7]   00:46.08(  6)
      4 Elo Piir                       00:57.45[  7]   01:43.53(  7)
MN55+
1. 1380 .. 1460m 7 KP ; 2. 1670 .. 1740m 8 KP ; 3. 1670 .. 1740m 8 KP ; 4. 1380 .. 1460m 7 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 57  Harju KEK RSK I                KEKRSK          EST 00:41.29 
      1 Tiina Talisoo                  00:12.18[  5]  
      2 Maido Kaljur                   00:09.49[  1]   00:22.07(  2)
      3 Kari Lehto                     00:09.32[  2]   00:31.40(  1)
      4 Marje Viirmann                 00:09.48[  1]   00:41.29(  1)
 2. 54  ILVES                          Ilves           EST 00:45.07 
      1 Vaike Tomann                   00:11.47[  4]  
      2 Udo Lüüs                       00:12.16[  6]   00:24.03(  5)
      3 Tiit Tali                      00:09.19[  1]   00:33.22(  2)
      4 Anne Arold                     00:11.45[  4]   00:45.07(  2)
 3. 60  TON II                         TON             EST 00:45.25 
      1 Mare Niitsoo                   00:11.23[  3]  
      2 Rein Unt                       00:12.22[  7]   00:23.45(  4)
      3 Tiit Tatter                    00:09.39[  3]   00:33.25(  3)
      4 Merike Mändsoo                 00:12.00[  5]   00:45.25(  3)
 4. 59  OK Põlva Kobras                OK Põlva Kobras EST 00:46.16 
      1 Saima Värton                   00:10.38[  2]  
      2 Raul Olesk                     00:11.54[  5]   00:22.32(  3)
      3 Tõnu Sikkal                    00:13.18[  5]   00:35.50(  5)
      4 Reet Johanson                  00:10.25[  2]   00:46.16(  4)
 5. 55  JOKA                           JOKA            EST 00:46.19 
      1 Kersti Ehala                   00:09.40[  1]  
      2 Raul Laas                      00:11.02[  2]   00:20.42(  1)
      3 Aimur Raudsepp                 00:14.58[  6]   00:35.41(  4)
      4 Siiri Poopuu                   00:10.37[  3]   00:46.19(  5)
 6. 58  Harju KEK RSK II               KEKRSK          EST 00:50.59 
      1 Liis Lille                     00:13.41[  6]  
      2 Andrus Sipsaka                 00:11.41[  4]   00:25.23(  7)
      3 Mihkel Mälter                  00:12.33[  4]   00:37.56(  6)
      4 Kersti Mardiste                00:13.02[  6]   00:50.59(  6)
 7. 56  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 00:56.11 
      1 Anne Jundas                    00:14.07[  7]  
      2 Väino Aul                      00:11.14[  3]   00:25.22(  6)
      3 Tiit Ploompuu                  00:16.16[  7]   00:41.39(  7)
      4 Aime Mõik                      00:14.32[  7]   00:56.11(  7)
PEKO
Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2015, www.tak-soft.com