Euromeeting 2019 / XXXI Suunto Games 14.09.-15.09.2019
Tavarada
15.09.2019 Vitipalu (Madis Oras)
M10TR  M12  M14A  M14B  M16A  M16B  M18  M20  M21A  M21B  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85  M8NR  M9NR  MEN 
N10TR  N12  N14A  N14B  N16A  N16B  N18  N20  N21A  N21B  N35  N40  N45  N50  N55  N60  N65  N70  N75  N80  N8NR  N9NR 
WOMEN 

M10TR
2090m 5CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Aleksei Botov             Kuzmolovo       00:12.14  00:12.14  
   2. Erik Marten Zernant       Ilves           00:13.34     +1:20  
   3. Renars Ruža               Meridians OK    00:14.22     +2:08  
   4. Andres Keernik            Tartu Katoliku  00:14.25     +2:11  
   5. Henri Kersna              Ilves           00:15.47     +3:33  
   6. Andreas Aus               Pärnu Mai pk    00:17.33     +5:19  
   7. Jan Samorodni             HOK             00:18.29     +6:15  
   8. Karl-Mattias Juhkam       Kobras/Põlva Sp 00:19.23     +7:09  
   9. Markus Samuel Vaikjärv    Vunder          00:19.36     +7:22  
  10. Karel Markus Kähr         Kobras/Põlva Sp 00:20.09     +7:55  
  11. Gregor Daniel Kiudorv     Põlva Spordikoo 00:22.12     +9:58  
  12. Tomass Broms              Grundzale       00:23.10    +10:56  
  13. Rasmus Uibo               Peko            00:30.28    +18:14  
      Jakob Veski               Põlva Spordikoo MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Juhan Mahla               Peko            DNS                 
M12
2610m 10CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Karel Jung                Kobras/Põlva Sp 00:26.26  00:26.26  
   2. Audun Palo                Võru OK/Võru sp 00:27.16     +0:50  
   3. Niklavs Dravants          Meridians       00:32.01     +5:35  
   4. Siim Pello                Mercury         00:33.34     +7:08  
   5. Jeremy Donner             OK77            00:34.29     +8:03  
   6. Romet Kriks               LSF PT          00:39.36    +13:10  
   7. Karl-Markus Janno         Võru/Võru spord 00:39.46    +13:20  
   8. Stefan Kivil              LSF PT          00:41.23    +14:57  
   9. Romet Paatsi              Kobras/Põlva Sp 00:43.17    +16:51  
  10. Erik Kersna               Ilves           00:43.20    +16:54  
  11. Markus Juhkam             Kobras/Põlva Sp 00:45.27    +19:01  
  12. Hugo Rüütli               Haanja O-ring   00:47.34    +21:08  
  13. Tymoteusz Pachucki        BKS Wataha Wars 00:52.26    +26:00  
  14. Reigo Keem                Peko            00:57.17    +30:51  
  15. Kardo Kutti               Harju           00:57.24    +30:58  
  16. Hannes Tammiste           Rakv            00:58.27    +32:01  
  17. Sander Lepp               Võru/Võru spord 01:06.09    +39:43  
  18. Reno Robin Rehemets       Põlva Spordikoo 01:22.31    +56:05  
      Uku Joonas                Võru/Võru spord MP                  
      Tauri Tammor              OK Käbi         MP                  
      Robin Tammor              OK Käbi         DNS                 
      2 Vacant                                  DNS                 
      Märt Viidu                Haanja O-ring   DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Kiur Kaldmaa              Tartu Katoliku  DNS                 
      Magnar Mõttus             Otepää          DNS                 
M14A
3770m 15CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ossi Priks                Rakv            00:30.09  00:30.09  
   2. Rasmus Töyrylä            Kymin Suunnista 00:34.36     +4:27  
   3. Bartlomiej Maciejewski    BKS Wataha Wars 00:36.52     +6:43  
   4. Nansen Palo               Võru OK/Võru sp 00:37.44     +7:35  
   5. Markus Kaljur             Harju           00:38.27     +8:18  
   6. Rinalds Ruza              Meridians OK    00:39.57     +9:48  
   7. Emils Saulite             IK Auseklis     00:40.12    +10:03  
   8. Ralf Kivil                LSF PT          00:40.27    +10:18  
   9. Jakob Koppel              Tartu Katoliku  00:42.19    +12:10  
  10. Sander Saaring            Nõmme SK        00:42.33    +12:24  
  11. Kurmet Kutti              Harju           00:45.49    +15:40  
  12. Renno Merenäkk            Tartu Katoliku  00:46.18    +16:09  
  13. Chris Marcus Krahv        Otepää          00:46.47    +16:38  
  14. Gustavs Plonis            ALNIS-JNSC      00:48.18    +18:09  
  15. Timo Kudre                Peko            00:50.27    +20:18  
  16. Uvis Solmanis             Auseklis IK     00:50.38    +20:29  
  17. Bert Joosep Panker        Ilves           00:50.52    +20:43  
  18. Maarius Kotsulim          JOKA            00:56.47    +26:38  
  19. Henri Perillus            JOKA            01:02.14    +32:05  
  20. Rasmus Saare              Kobras/Põlva Sp 01:29.08    +58:59  
      Eemil Koskinen            Tampereen Pyrin MP                  
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord MP                  
      Laur-Rogert Sulg          Otepää          MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M14B
2940m 13CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Marlon Naan               Rakv            00:34.41  00:34.41  
   2. Otto Pluum                Tartu Katoliku  00:52.43    +18:02  
   3. Erik Petersen             Tartu Katoliku  01:32.49    +58:08  
      Kennet Pisarev            Jõhvikas        MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Markus Zimmermann         Kape            DNS                 
M16A
5090m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Jürgen Joonas             Võru/Võru spord 00:40.29  00:40.29  
   2. Emils Lazdans             IK Auseklis     00:41.43     +1:14  
   3. Jesper Donner             OK77            00:42.54     +2:25  
   4. Olle Ilmar Jaama          Peko            00:45.08     +4:39  
   5. Matiss Saulite            IK Auseklis     00:46.41     +6:12  
   6. Samuel Kolsar             Kobras/Põlva Sp 00:49.01     +8:32  
   7. Karmo Tisler              Võru/Võru spord 00:53.56    +13:27  
   8. Artur Soo                 JOKA            00:55.01    +14:32  
   9. Oskars Skinkis            ALNIS-JNSC      00:59.17    +18:48  
  10. Andri Kepler              Kobras/Põlva Sp 01:04.57    +24:28  
  11. Kevin Markus Korrol       Mercury         01:11.41    +31:12  
  12. Oliver Kimask             Võru/Võru spord 01:37.58    +57:29  
      Mihkel Mahla              Peko            DNS                 
M16B
4100m 14CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mattias Maidla            Kobras/Põlva Sp 01:01.37  01:01.37  
   2. Kaspar Mill               Võru/Võru spord 01:02.08     +0:31  
   3. Mattias Pihu              Tartu Katoliku  01:04.46     +3:09  
   4. Daniel Sibul              Kobras/Põlva Sp 01:05.55     +4:18  
   5. Uku Viispert              Tartu Katoliku  01:41.36    +39:59  
   6. Hans-Kristjan  Kuningas   JOKA            01:43.35    +41:58  
      Eric Voolaid              SK100           MP                  
      Jaan Peeter Viljamaa      TON             MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M18
6660m 22CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Hando Allmann             Võru/Võru spord 00:57.41  00:57.41  
   2. Raiko Marrandi            JOKA            01:06.25     +8:44  
   3. Kustu Künnapas            HOK             01:06.40     +8:59  
   4. Eerik Priks               Rakv            01:07.41    +10:00  
   5. Davis Solmanis            Auseklis IK     01:08.32    +10:51  
   6. Sander Pritsik            Rakv            01:08.40    +10:59  
   7. Tõnis Jäädmaa             Võru/Võru spord 01:08.43    +11:02  
   8. Vjatseslav Safonov        SRD             01:10.41    +13:00  
   9. Martin Erik Maripuu       Kobras/Põlva Sp 01:14.38    +16:57  
  10. Aleksander Kepler         Kobras/Põlva Sp 01:19.50    +22:09  
  11. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord 01:20.51    +23:10  
      Karel Kuragin             Võru/Võru spord MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Johan Tamm                                DNS                 
      Ralfs Janis Eizvertins    Ok Alnis/JNSC   DNS                 
      Marios Tammes             Kobras          DNS                 
M20
7020m 21CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Andres Rõõm               Ilves           01:16.44  01:16.44  
      1 Vacant                                  DNS                 
M21A
7200m 23CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Alar Kume                 Võru            01:07.27  01:07.27  
   2. Mihkel Järveoja           Kobras          01:07.52     +0:25  
   3. Johannes Ehala            JOKA            01:08.09     +0:42  
   4. Kristjan Karabelnik                       01:10.08     +2:41  
   5. Kristjan-Martin Kirjanen  Võru            01:13.20     +5:53  
   6. Hannu Ploompuu                            01:18.59    +11:32  
   7. Kevin Hallop              Peko            01:19.16    +11:49  
   8. Sander Nahkor             TAOK            03:04.24   +116:57  
      Karel-Sander Kljuzin      Peko            MP                  
      Ragnar Kruusla            JOKA            MP                  
      Eran Segal                Lev Hasharon    DNS                 
      Martin Murakas            Rakv            DNS                 
      Ayine Ronald              Uganda Team     DNS                 
      Siim Klais                Võru            DNS                 
      Ssebuliba Daniel          Uganda team     DNS                 
M21B
5220m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Jüri Joonas               Võru            00:52.05  00:52.05  
   2. Tanel Mõttus              Võru            00:57.28     +5:23  
   3. Kalev Külaase             Võru            01:01.35     +9:30  
   4. Indrek Roasto                             01:05.35    +13:30  
   5. Oleg Koshik               SRD             01:08.08    +16:03  
   6. Kalvo Kriisk              Kape            01:11.47    +19:42  
   7. Viljar Vainola            Mercury         01:16.59    +24:54  
   8. Rando Marrandi            JOKA            01:20.48    +28:43  
   9. Kristjan Kivipalu         LSF PT          01:26.16    +34:11  
  10. Riho Klement              Kape            01:28.12    +36:07  
  11. Kristo Oja                OK Käbi         01:31.18    +39:13  
  12. Margus Mäll               GMP CLUBHOTEL   01:41.46    +49:41  
  13. Matis Ottan                               01:49.09    +57:04  
  14. Teet Beljaev              JOKA            02:26.44    +94:39  
  15. Anton Roolaid             TAOK            02:48.36   +116:31  
      Namujju Sherina Agnes     Uganda Team     DNS                 
      Raul Olesk                Kobras          DNS                 
      Nandegeya Gertrude        Uganda Team     DNS                 
      Sander Kuusk                              DNS                 
      Nassozi Jamila            Uganda team     DNS                 
      Tanel Esta                HOK             DNS                 
      Nakazzi Aidah             Uganda Team     DNS                 
      Erki Ubina                LSF PT          DNS                 
      Rainer Jõesaar            -               DNS                 
M35
7020m 21CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Tiit Tähnas               JOKA            00:56.19  00:56.19  
   2. Sander Mirme              Võru            01:01.00     +4:41  
   3. Tõnu Lillelaid                            01:02.21     +6:02  
   4. Kaarel Kallas             JOKA            01:06.18     +9:59  
   5. Timo Palo                 Võru            01:06.38    +10:19  
   6. Tarmo Siimsaare           Võru            01:10.21    +14:02  
   7. Taivo Timmusk             HOK             01:11.11    +14:52  
   8. Janek Kähr                Kobras          01:14.59    +18:40  
   9. Mikk Põdra                Jõhvikas        01:25.25    +29:06  
  10. Hannes Luidalepp          OK Laktaat      01:25.28    +29:09  
  11. Ville-Veikko Nurminen     Suosmeren Salpa 01:28.47    +32:28  
  12. Taivo Tali                Harju           01:30.42    +34:23  
  13. Aras Petrevicius          OK Fortuna      01:31.41    +35:22  
  14. Mantas Mendelevicius      Takas OSK       01:33.08    +36:49  
  15. Alar Alajaan                              02:42.39   +106:20  
      Martin Pettai                             DNS                 
      Matovu Isariaky           Uganda Team     DNS                 
      Raio Piiroja              West            DNS                 
      Tauno Murakas             Rakv            DNS                 
      Normunds Arama                            DNS                 
M40
6660m 22CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Andreas Kraas             Tammed          00:47.59  00:47.59  
   2. Alar Abram                Tammed          00:54.43     +6:44  
   3. Mati Mägi                 HOK             01:00.49    +12:50  
   4. Tanel Kannel              Rae             01:01.16    +13:17  
   5. Lauri Beilmann            Tammed          01:01.42    +13:43  
   6. Mati Korrol               Mercury         01:05.30    +17:31  
   7. Ingus Grasis              Auseklis        01:06.02    +18:03  
   8. Kaupo Järve               LSF PT          01:06.23    +18:24  
   9. Vallo Vaher               JOKA            01:09.49    +21:50  
  10. Allar Kivil               LSF PT          01:11.55    +23:56  
  11. Harri Koskinen            Tampereen Pyrin 01:12.34    +24:35  
  12. Ivo Miller                Koop            01:21.43    +33:44  
  13. Siim Lannes               Norma           01:23.00    +35:01  
  14. Juuso Väisänen            Rasti.Jyry      01:23.37    +35:38  
  15. Tarmo Tolm                Orvand          01:28.25    +40:26  
  16. Lauri Tarlap              LSF PT          01:38.55    +50:56  
  17. Sergei Muiznieks          -               02:13.48    +85:49  
      Risto Randma              Põrgupõhja      MP                  
      Andrus Viilma                             DNS                 
      Mart Jakobson             Harju           DNS                 
      Ain Fjodorov              Peko            DNS                 
      Meelis Mälter             Harju           DNS                 
      Dag Ainsoo                L-US            DNS                 
      Ando Viispert             Ants Piibu brid DNS                 
M45
6170m 21CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Otars Putralis            OK Azimuts      00:50.47  00:50.47  
   2. Akseli Ahtiainen          Kalevan Rasti   00:58.29     +7:42  
   3. Kaido Hallik              Ilves           00:59.55     +9:08  
   4. Dmitri Shved              SRD             01:00.34     +9:47  
   5. Antti Roose               Kobras          01:00.53    +10:06  
   6. Margus Klementsov         Mercury         01:02.14    +11:27  
   7. Skirmantas Ramoška        Apuokas OSK     01:03.20    +12:33  
   8. Tarmo Tarlap              Porter Racing   01:03.40    +12:53  
   9. Sixten Sild               Võru            01:04.38    +13:51  
  10. Martin Aunin                              01:05.20    +14:33  
  11. Tarmo Klaar               Mercury         01:05.31    +14:44  
  12. Vladislav Pahhomenkov     SRD             01:06.01    +15:14  
  13. Danilo Piht               Mercury         01:06.23    +15:36  
  14. Raivo Pellja              JOKA            01:07.17    +16:30  
  15. Margus Marrandi           JOKA            01:07.54    +17:07  
  16. Priit Talu                West            01:07.55    +17:08  
  17. Darius Peciura            Perkunas OSK    01:13.07    +22:20  
  18. Kristjan Leiger           Kape            01:18.16    +27:29  
  19. Viktor Kassatkin          SRD             01:22.43    +31:56  
  20. Roman Shved               SRD             01:22.49    +32:02  
  21. Rünno Sulg                LSF PT          01:25.18    +34:31  
  22. Silvar Savolainen         korp! Leola     01:42.50    +52:03  
  23. Andres Käver              SK100           01:45.42    +54:55  
      Jussi-Pekka Hanhela       Rasti.Jyry      DNS                 
      Margus Venelaine          LSF PT          DNS                 
      Mart Eller                HOK             DNS                 
      Martins Godins            B3              DNS                 
M50
5600m 21CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mikael Donner             OK77            00:48.49  00:48.49  
   2. Kaido Nurja               Nõmme           00:55.19     +6:30  
   3. Raivo Reiman              West            00:55.54     +7:05  
   4. Andrei Nikitin            SRD             01:00.45    +11:56  
   5. Priit Pääslane            Ilves           01:01.32    +12:43  
   6. Mart Koppel                               01:05.17    +16:28  
   7. Inno Ling                 Lehola          01:07.39    +18:50  
   8. Igors Bogdanovs           SRD             01:15.07    +26:18  
   9. Allar Padari              HOK             01:21.34    +32:45  
  10. Sergei Shved              SRD             01:29.12    +40:23  
  11. Maris Stabinš             Grundzale       01:29.53    +41:04  
  12. Matti Huttunen            Pihkaniskat     01:31.46    +42:57  
  13. Egons Solmanis            Auseklis IK     01:32.08    +43:19  
  14. Madis Haug                Võru            01:33.24    +44:35  
  15. Eero Joonas               Võru            01:48.05    +59:16  
      Jaan Olvet                Rakv            MP                  
      Tiit Riisalo                              DNS                 
      Sam Lubega                Uganda          DNS                 
      Aivar Sarap               Tartu           DNS                 
      Meelis Zimmermann         Kape            DNS                 
      Tarmo Raidma              Tartu           DNS                 
      Johan Alenius             IFK Lidingö     DNS                 
      Andres Viira              Viimsi          DNS                 
      Heigo Põld                Rae             DNS                 
      Evgeny Chernenko          AKFA            DNS                 
      Pekka Saalasti            Mustalammen Pal DNS                 
      Tõnis Haldna              Rae             DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
M55
5600m 21CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Algimantas Rudis          Saule OK        00:59.23  00:59.23  
   2. Tõnu Tänav                Rae             00:59.36     +0:13  
   3. Maido Kaljur              Harju           01:05.24     +6:01  
   4. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        01:09.55    +10:32  
   5. Urpo Väänänen             Kalevan Rasti   01:10.38    +11:15  
   6. Mike Pedley               EPOC            01:11.32    +12:09  
   7. Urmas Laev                Mercury         01:16.42    +17:19  
   8. Vladimir Savinov          SRD             01:20.44    +21:21  
   9. Eriks Udris               Meridians       01:24.52    +25:29  
  10. Andres Talver             Mercury         01:26.46    +27:23  
  11. Viesturs Lucans                           01:26.50    +27:27  
  12. Tõnu Ilves                Kape            01:27.55    +28:32  
  13. Margus Jaanus             Koop            01:29.51    +30:28  
  14. Peteris Zarins            Mona            01:32.45    +33:22  
  15. Mati Preitof              Harju           01:44.26    +45:03  
  16. Jaanus Viljamaa           TON             01:54.17    +54:54  
      Ivo Tamla                 Koop            DNF                 
      Andrus Rämmann            Koop            DNF                 
      Jukka Honkasaari          RastiPiikkiö    DNF                 
      Sergei Iudov              PskovRus        MP                  
      Ando Post                 Koop            MP                  
      Rein Toomas               Peko            DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Priit Truusalu            Kape            DNS                 
      Aleksander Pritsik        Rakv            DNS                 
      Reima Piispanen           Haapaveden Urhe DNS                 
      Timo Neuvonen             Mustalammen Pal DNS                 
      Lauri Leppik              TAOK            DNS                 
      Risto Pettinen            Mustalammen Pal DNS                 
      Andrus Sipsaka            Harju           DNS                 
M60
5090m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kaljo Julge               Kape            00:57.15  00:57.15  
   2. Jaanus Reha               Koop            01:00.41     +3:26  
   3. Andrei Oshmarin           Novgorod        01:09.06    +11:51  
   4. Simo Valtanen             HinnYr          01:12.15    +15:00  
   5. Timo Asikainen            Hiisirasti      01:12.19    +15:04  
   6. Viesturs Ziedins          KURMIS OK       01:13.50    +16:35  
   7. Jarmo Jumppanen           Pihkaniskat     01:15.40    +18:25  
   8. Rein Rooni                Orvand          01:16.07    +18:52  
   9. Jarmo Lehto               Vehkalahden Vei 01:17.11    +19:56  
  10. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        01:17.25    +20:10  
  11. Jurgis Karnavicius        Saule OK        01:17.52    +20:37  
  12. Martti Leppälä            Hämeenlinnan Su 01:18.25    +21:10  
  13. Mikhail Solovev           PionerSK        01:19.50    +22:35  
  14. Vello Post                Koop            01:21.30    +24:15  
  15. Eero Nevalainen           Pihkaniskat     01:22.22    +25:07  
  16. Ahto Karu                 JOKA            01:22.40    +25:25  
  17. Vilnis Vekeris            Aluksne OK      01:23.25    +26:10  
  18. Jüri Merirand             Otepää SK       01:23.36    +26:21  
  19. Tauno Kure                Kape            01:24.36    +27:21  
  20. Mauri Toppari             Rajamäen Rykmen 01:24.57    +27:42  
  21. Jaak Reimaa               Ilves           01:27.00    +29:45  
  22. Kalmer Keevend            JOKA            01:27.06    +29:51  
  23. Raul Laas                 JOKA            01:28.11    +30:56  
  24. Eino Tiittanen            HPV             01:28.13    +30:58  
  25. Mikhail Ivanov            Pskov           01:31.41    +34:26  
  26. Sergei Movko              OK Kaliningrad  01:34.07    +36:52  
  27. Tuomo Puustinen           Pihkaniskat     01:35.16    +38:01  
  28. Udo Lüüs                  Ilves           01:36.28    +39:13  
  29. Aimur Raudsepp            JOKA            01:37.39    +40:24  
      Ulf Meriheinä             Pihkaniskat     MP                  
      Viktor Miroshnichenko     PionerSK        MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M65
4670m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Börje Vartiainen          Kalevan Rasti   00:51.00  00:51.00  
   2. Heini Tammik              Kape            01:01.35    +10:35  
   2. Kimmo Rauhamäki           JRV             01:01.35    +10:35  
   4. Arvo Kivikas              Ilves           01:02.08    +11:08  
   5. Kari Jylhä                Helsingin Suunn 01:03.07    +12:07  
   6. Koit Paasma               Lehola          01:04.08    +13:08  
   7. Uldis Alksnis             Meridians OK    01:05.15    +14:15  
   8. Osmo Sivén                Ähtärin Urheili 01:07.46    +16:46  
   9. Kalle Nelk                Tammed          01:08.25    +17:25  
  10. Vesa Tervo                Rajamäen Rykmen 01:13.00    +22:00  
  11. Jüri Rokko                Jõhvikas        01:18.03    +27:03  
  12. Riho Männi                Lehola          01:23.16    +32:16  
  13. Rein Kriks                Rakv            01:24.36    +33:36  
  14. Lembit Nöps               Ilves           01:29.33    +38:33  
  15. Aare Limberg              Rakv            01:30.55    +39:55  
  16. Juhani Pörsti             Suosmeren Salpa 01:32.15    +41:15  
  17. Toomas Naelapää           Harju           02:02.14    +71:14  
      Markku Nurminen           Suosmeren Salpa DNF                 
      Esko Salminen             Rajamäen Rykmen MP                  
      Arne Kolk                 Jõhvikas        MP                  
      Heimo Jumppanen           Pihkaniskat     MP                  
      Tapani Huovila            Suunta Jyväskyl DNS                 
      Pertti Laine              Mustalammen Pal DNS                 
      Kalju Vaikjärv            Vunder          DNS                 
      Veikko Hytönen            Suunta Jyväskyl DNS                 
      Ilmars Limbens            OK Sigulda      DNS                 
      Veli-Matti Heinonen       Rajamäen Rykmen DNS                 
      Pekka Rytkönen            Pihkaniskat     DNS                 
      Tiit Ploompuu             Jõhvikas        DNS                 
M70
4150m 16CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Paavo Inkinen             Rasti.Jyry      00:51.19  00:51.19  
   2. Rein Unt                  TON             00:52.36     +1:17  
   3. Toivo Saue                HOK             00:54.00     +2:41  
   4. Harri Mäkelä              Suunta-Sepot    00:55.54     +4:35  
   5. Juhani Nippala            Rasti.Jyry      00:56.31     +5:12  
   6. Tiit Tatter               TON             00:58.59     +7:40  
   7. Pentti Reinikainen        Rasti.Jyry      01:00.40     +9:21  
   8. Rafael Gordon             Võru            01:05.36    +14:17  
   9. Jorma Ryynänen            Pihkaniskat     01:07.20    +16:01  
  10. Pentti Hiirijoki          Suunta-Sepot    01:08.41    +17:22  
  11. Ivan Kazantsev            Novgorod        01:09.15    +17:56  
  12. Mihkel Mälter             Harju           01:15.30    +24:11  
  13. Peep Koppel               Koop            01:19.30    +28:11  
  14. Seppo Kaarnijärvi         Oriveden Ponnis 01:20.55    +29:36  
  15. Sergei Miasnikov          PskovRus        01:39.27    +48:08  
  16. Jorma Helin               Rasti.Jyry      01:57.05    +65:46  
      Pjotr Aksjonov            Jõhvikas        MP                  
      Heiki Rammul              Ilves           DNS                 
      Kari Hovi                 Rasti.Jyry      DNS                 
      Jaan Miljan               Kape            DNS                 
      Agu Koppa                 Jõhvikas        DNS                 
      Esa Tarkiainen            Suunta-Sepot    DNS                 
M75
3700m 15CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Erkki Kivistö             Pihkaniskat     00:45.42  00:45.42  
   2. Mihhail Taivere           Kape            01:04.16    +18:34  
   3. Jouko Karjalainen         Helsingin Suunn 01:04.30    +18:48  
   4. Seppo Isoherranen         Helsingin Suunn 01:10.28    +24:46  
   5. Juhan Bachmann            Jõhvikas        01:11.26    +25:44  
   6. Jüri Tähemaa              TON             01:12.58    +27:16  
   7. Reijo Seitajoki           Rasti.Jyry      01:20.07    +34:25  
   8. Elmo Pärna                Lehola          01:29.01    +43:19  
   9. Mati Poom                 TON             01:45.47    +60:05  
  10. Ants Tamm                 TON             01:53.22    +67:40  
      Rein Kiisler              West            MP                  
      Tõnu Raid                 Tammed          DNS                 
      Martin Tõrra              Kobras          DNS                 
      Juris Zvirgzds            seniors         DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Lembit Vassil             Ilves           DNS                 
M80
2990m 13CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Heino Peeterson           West            01:23.52  01:23.52  
   2. Olavi Heinonen            Karkki-Rasti    01:26.33     +2:41  
   3. Endel Remmet              Kape            02:01.27    +37:35  
      Onni Rosenqvist           Suosmeren Salpa DNF                 
      Rein Küttim               Orion           MP                  
      Lev Migdalski             Jõhvikas        MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M85
2500m 9CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
      Feliks Kipper             Orion           MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M8NR
1480m 4CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Okko Koskinen             Tampereen Pyrin 00:11.48  00:11.48  
   2. Andre Leopard             Peko            00:13.27     +1:39  
   3. Simo Tammiste             Rakv            00:15.05     +3:17  
   4. August Truusalu           Võru            00:16.05     +4:17  
   5. Martin Samorodni          HOK             00:16.40     +4:52  
   6. Karl Miko Põdra                           00:17.00     +5:12  
   7. Joonatan Truusalu         Võru            00:17.23     +5:35  
   8. Joosep Tali               Harju           00:17.28     +5:40  
   9. Lukas Lillelaid           Tammed          00:17.43     +5:55  
  10. Sebastian Veesaar         Võru/Võru spord 00:19.17     +7:29  
  11. Henri Rüütli              Haanja O-ring   00:19.52     +8:04  
  12. Holger Kruusmaa           Rakv            00:21.00     +9:12  
  13. Roberts Zirdzinš          Grundzale       00:21.55    +10:07  
  14. Karl Märten Aren          JOKA            00:22.12    +10:24  
  15. Kerret Matto              Kobras/Põlva Sp 00:25.22    +13:34  
  16. Uko Erk Otstavel          LSF PT          00:26.14    +14:26  
  17. Egert Laanjõe             Põlva linn      00:27.37    +15:49  
  18. Matvei Shved              SRD             00:27.53    +16:05  
  19. Kaspar Linnus             Peko            00:37.00    +25:12  
  20. Romet Kaljur              Harju           00:52.40    +40:52  
  21. Robin Kaljur              Harju           00:52.41    +40:53  
      Georg Sebastian Vaikjärv  Vunder          DNS                 
      Hendrik Avaste            Tammed          DNS                 
M9NR
1480m 4CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Koit Hallik               Tartu           00:12.34  00:12.34  
   2. Atso Kesküla              HOK             00:13.57     +1:23  
   3. Thomas Kruusmaa           Rakv            00:14.58     +2:24  
   4. Ralf Kuusmaa              SK100           00:20.15     +7:41  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Joosep Esta               HOK             DNS                 
      Aksel Avaste              Tammed          DNS                 
M21E
6870m 28CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Olli Ojanaho              Finnish Oriente 00:39.51  00:39.51  
   2. Joey Hadorn               Swiss Orienteer 00:40.04     +0:13  
   3. Pasi Ikonen               Paimion Rasti   00:40.25     +0:34  
   4. Arttu Syrjalainen         Helsingin Suunn 00:40.29     +0:38  
   5. Kenny Kivikas             Estonian Orient 00:40.31     +0:40  
   6. Aston Key                 Orienteering Au 00:40.44     +0:53  
   7. Lauri Sild                Estonian Orient 00:40.55     +1:04  
   8. Joonas Ahola              Finnish Oriente 00:41.09     +1:18  
   9. Noah Zbinden              Swiss Orienteer 00:41.10     +1:19  
  10. Riccardo Rancan           Swiss Orienteer 00:41.11     +1:20  
  11. Florian Schneider         Swiss Orienteer 00:41.14     +1:23  
  12. Tuomas Heikkila           Finnish Oriente 00:41.25     +1:34  
  13. Anton Kuukka              Tampereen Pyrin 00:41.53     +2:02  
  14. Aleksi Karppinen          Finnish Oriente 00:41.54     +2:03  
  15. Akseli Ruohola            Finnish Oriente 00:41.59     +2:08  
  16. Sander Vaher              Estonian Orient 00:42.10     +2:19  
  17. Pascal Buchs              Swiss Orienteer 00:42.13     +2:22  
  18. Christoph Meier           Swiss Orienteer 00:42.14     +2:23  
  19. Timo Sild                 Estonian Orient 00:42.16     +2:25  
  20. Matthias Reiner           Tampereen Pyrin 00:42.21     +2:30  
  21. Markus Puusepp            OK Voru         00:43.15     +3:24  
  22. Fryderyk Pryjma           Koovee          00:43.32     +3:41  
  23. Mikko Knuuttila           Finnish Oriente 00:43.42     +3:51  
  24. Duncan Birtwistle         British Oriente 00:44.09     +4:18  
  25. Nick Gebert               Swiss Orienteer 00:44.23     +4:32  
  26. Rihards Krumins           Alnis OK        00:44.26     +4:35  
  27. Kaarel Vesilind           Estonian Orient 00:44.29     +4:38  
  28. Aleksi Sorsa              Finnish Oriente 00:45.31     +5:40  
  29. Tobia Pezzati             Swiss Orienteer 00:45.42     +5:51  
  30. Ilari Sulkula             Vaajakosken Ter 00:45.53     +6:02  
  31. Kristo Heinmann           Estonian Orient 00:46.02     +6:11  
  32. Peeter Pihl               SK Saue Tammed  00:46.03     +6:12  
  33. Otto Kaario               Finnish Oriente 00:46.34     +6:43  
  34. Toni Saari                Finnish Oriente 00:46.42     +6:51  
  35. Joshua Dudley             IFK Goteborg or 00:46.49     +6:58  
  36. Jaagup Truusalu           Estonian Orient 00:47.05     +7:14  
  37. Samuel Heinonen           Finnish Oriente 00:48.59     +9:08  
  38. Alasdair Pedley           Edinburgh Unive 00:49.03     +9:12  
  39. Hannes Poolamets          SK Saue Tammed  00:49.10     +9:19  
  40. Reimo Liiv                Estonian Orient 00:50.04    +10:13  
  41. Jakob Pauser              HSV OL Wiener N 00:50.15    +10:24  
  42. Tõnis Laugesaar           Estonian Orient 00:50.25    +10:34  
  43. Marijonas Gipas           Lithuanian Orie 00:50.47    +10:56  
  44. Dominykas Dulius          Lithuanian Orie 00:50.48    +10:57  
  45. Andres Saetalu            Estonian Orient 00:51.30    +11:39  
  46. Davis Dislers             Ozons           00:53.33    +13:42  
  47. Rokas Vaitkus             Lithuanian Orie 00:54.18    +14:27  
  48. Rokas Barauskas           Lithuanian Orie 00:54.36    +14:45  
  48. Kaarel Hendrik Zernant    Estonian Orient 00:54.36    +14:45  
  50. Dovydas Kausakys          Lithuanian Orie 00:54.37    +14:46  
  51. Uku-Laur Tali             Harju OK        00:54.45    +14:54  
  52. Josh Beech                Espoon Suunta   00:54.53    +15:02  
  53. Reigo Teervalt            Estonian Orient 00:55.35    +15:44  
  54. Sergei Rjabõshkin         Estonian Orient 00:57.16    +17:25  
  55. Oliver Kütt               Ilves OK        00:58.14    +18:23  
  56. Guntars Mankus            Saldus OK       00:58.32    +18:41  
  57. Aleksandr Shved           SRD             00:58.39    +18:48  
  58. Kiur Erik Eensaar         Estonian Orient 01:00.18    +20:27  
  59. Rokas Lipnickas           Lithuanian Orie 01:00.40    +20:49  
  60. Kevinas Olisauskis        Lithuanian Orie 01:05.13    +25:22  
  61. Karol Galicz              BKS Wataha Wars 01:10.13    +30:22  
  62. Duncan Currie             Orienteering Au 01:12.20    +32:29  
      Ats Sõnajalg              Estonian Orient DNF                 
      Marek Karm                SK100           DNS                 
      Guy Sabo                  Israel Sport Or DNS                 
      Matiss Sliksjanis         Turun Metsankav DNS                 
      Janis Kums                Aluksne OK      DNS                 
      Jonatan Karjus            Estonian Orient DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Samu Heiska               Finnish Oriente DNS                 
      Georgiy Mavchun           Espoon Suunta   DNS                 
      Juho Westerlund           Koovee          DNS                 
      Endijs Titomers           Alnis OK        DNS                 
      Martins Sirmais           Turun Metsankav DNS                 
N10TR
2090m 5CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Liis-Marie Kaljur         Harju           00:14.23  00:14.23  
   2. Marta Maripuu             HOK             00:15.11     +0:48  
   3. Luisa Nõmmik              Kobras/Põlva Sp 00:16.25     +2:02  
   4. Emilija Dravante          Cesu jauna skol 00:17.19     +2:56  
   5. Kaisa Kallas              JOKA            00:18.55     +4:32  
   6. Kirke Keem                Peko            00:19.06     +4:43  
   7. Liisa Laura Viru          TON             00:19.52     +5:29  
   8. Miina Raudoja             Peko            00:23.39     +9:16  
   9. Käti Kudre                Peko            00:27.09    +12:46  
  10. Merilin Laanjõe           Põlva Spordikoo 00:28.46    +14:23  
  11. Adele Brit Kivipalu       LSF PT          00:34.52    +20:29  
      Jette-Ly Assor            Kobras/Põlva Sp DNS                 
      Helena Hakk               Põlva Spordikoo DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N12
2340m 7CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Laura-Liis Kaljur         Harju           00:22.13  00:22.13  
   2. Liise Lillelaid           Tammed          00:22.57     +0:44  
   3. Aino Koskinen             Tampereen Pyrin 00:23.40     +1:27  
   4. Gerda Kivil               LSF PT          00:24.23     +2:10  
   5. Maarja Oras               Kobras/Põlva Sp 00:25.09     +2:56  
   6. Kätlin Mast               HOK             00:25.45     +3:32  
   7. Anete Stabina             Grundzale       00:26.27     +4:14  
   8. Jasmiin Kraas             LSF PT          00:27.24     +5:11  
   9. Ebe Hallik                Tartu           00:28.25     +6:12  
  10. Kitija Abula              Grundzale       00:29.32     +7:19  
  11. Helisa Tartu              HOK/Hiiumaa Spo 00:29.35     +7:22  
  12. Grete Johanna Korb        XT Sport        00:35.52    +13:39  
  13. Triin Neeno               Kobras/Põlva Sp 00:39.45    +17:32  
  14. Mariann Zernant           Ilves           00:43.48    +21:35  
  15. Lisette Kuusmaa           SK100           00:45.34    +23:21  
  16. Airi Liis Jakutovits      SRD             00:50.04    +27:51  
  17. Johanna Oras              Kobras/Põlva Sp 00:55.36    +33:23  
  18. Viola Nikitina            SRD             01:06.59    +44:46  
      Mirtel Vaher              Tartu Katoliku  DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Eliisabet Leiger          Tartu Katoliku  DNS                 
      Katariina Leiger          Tartu Katoliku  DNS                 
N14A
2940m 13CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Maria Eller               HOK             00:28.17  00:28.17  
   2. Harriet Koppel            Tartu Katoliku  00:31.49     +3:32  
   3. Herta Kesküla             HOK             00:32.15     +3:58  
   4. Mareli Vaher              Tartu Katoliku  00:38.40    +10:23  
   5. Karoliina Kets            Kobras/Põlva Sp 00:41.05    +12:48  
   6. Sabine Strazdina          Meridians OK    00:41.27    +13:10  
   7. Kristiana Sasko           Ozons           00:42.57    +14:40  
   8. Anni Linnus               Peko            00:46.38    +18:21  
   9. Mara Krumina              ALNIS-JNSC      00:50.10    +21:53  
  10. Marta Joonas              Võru/Võru spord 00:56.59    +28:42  
  11. Ruta Dabolina             Meridians OK    01:00.20    +32:03  
  12. Viktoria Misnik           Võru            01:10.55    +42:38  
  13. Melani Väits              Võru            01:11.21    +43:04  
  14. Age-Anett Laanejõe        Võru            01:18.54    +50:37  
      Lote Lamberte             Meridians OK    MP                  
      Angela Mõttus             Otepää          DNS                 
N14B
2610m 10CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mari Ann Mahla            Peko            00:42.58  00:42.58  
   2. Olesja Shved              SRD             01:58.08    +75:10  
   3. Mona Maribel Voolaid      SK100           02:45.14   +122:16  
      Arabella Kruuse           OK Käbi         MP                  
      Iris Abram                Tammed          DNS                 
N16A
3770m 15CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Eliise Kesküla            HOK             00:37.19  00:37.19  
   2. Laura Berke               Auseklis IK     00:37.52     +0:33  
   3. Geteli Hanni              Kobras/Põlva Sp 00:38.03     +0:44  
   4. Kris Jette Piht           Mercury         00:38.30     +1:11  
   5. Birgit Rõõm               Ilves           00:39.38     +2:19  
   6. Brigitte Panker           Ilves           00:40.09     +2:50  
   7. Emma Joonas               Võru/Võru spord 00:55.10    +17:51  
   8. Tina Spektore             Auseklis IK     01:07.04    +29:45  
      Leana Jete Korb           Peko            DNS                 
N16B
2940m 13CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Evely Ostrov              Kobras/Põlva Sp 01:04.39  01:04.39  
   2. Kersti Põldsalu           Käbi            01:17.56    +13:17  
      Liis Musta                Võru            DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N18
5220m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Elizaveta Botova          Kuzmolovo       00:45.29  00:45.29  
   2. Mari Linnus               Peko            00:54.22     +8:53  
   3. Johanna Laanoja           Kobras          00:54.51     +9:22  
   4. Anastasia Botova          Kuzmolovo       00:59.29    +14:00  
   5. Lorely Kõrvel             Kobras          01:05.54    +20:25  
   6. Anita Laanejõe            Võru/Võru spord 01:06.19    +20:50  
   7. Anastasija Pahhomenkova   SRD             01:09.52    +24:23  
   8. Kristine Berke            Auseklis IK     01:10.20    +24:51  
   9. Anete Saar                Kobras/Põlva Sp 01:14.56    +29:27  
  10. Zanda Stabina             Grundzale       01:15.11    +29:42  
  11. Greta-Maria Pisarev       Jõhvikas        01:16.40    +31:11  
  12. Taiga Lazdane             Auseklis IK     01:18.03    +32:34  
      Siiri Talts               HOK             MP                  
      Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp MP                  
      Agnija Caune              Grundzale       DNS                 
N20
5170m 19CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kristel Kõivo             Peko            00:58.42  00:58.42  
   2. Birgit Russka             Kobras          01:07.45     +9:03  
   3. Kirke Maria Lepik         Ilves           01:58.18    +59:36  
      Marta Eller               HOK             MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N21A
5170m 19CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kaisa Sander              Ilves           00:59.30  00:59.30  
   2. Silja Olesk               Kobras          01:02.25     +2:55  
   3. Jaana Olvet               Rakv            01:02.45     +3:15  
   4. Henna Yliluikki           Angelniemen Ank 01:06.22     +6:52  
   5. Vieda Lusa                Meridians OK    01:07.35     +8:05  
   6. Eva-Maria Truusalu        Võru            01:08.50     +9:20  
   7. Marili Zimmermann         Kape            01:12.10    +12:40  
   8. Thea Kaljur               Harju           01:12.20    +12:50  
   9. Kadi-Liis Minn            JOKA            01:14.09    +14:39  
  10. Tiina-Maria Tali          Harju           01:23.01    +23:31  
  11. Marta Olvet               Rakv            01:23.17    +23:47  
  12. Helene Arula              Koop            01:49.00    +49:30  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Merilin Vahtra            Harju           DNS                 
      Liisa Vister              Võru            DNS                 
N21B
4100m 14CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ade Timmusk               HOK             00:49.13  00:49.13  
   2. Alina Kirichenko          SRD             00:53.23     +4:10  
   3. Olga Shved                SRD             00:55.32     +6:19  
   4. Mariliis Aren             JOKA            00:58.10     +8:57  
   5. Tais Vakrõõm              SRD             00:59.23    +10:10  
   6. Veste Kivipalu            LSF PT          01:05.59    +16:46  
   7. Maigi Mäela               Kobras          01:10.10    +20:57  
   8. Annika Silde              Mercury         01:48.36    +59:23  
   9. Marina Väljas             HOK             02:01.10    +71:57  
      Vineta Melngarša          Valmieras tehni DNS                 
      Linda Riba                Valmieras tehni DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Nakitto Habibah           Uganda          DNS                 
      Kadri Isakar              LSF PT          DNS                 
      Ruth Esta                 HOK             DNS                 
N35
4990m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Elo Saue                  Ilves           00:49.34  00:49.34  
   2. Kirti Rebane              Mercury         01:03.04    +13:30  
   3. Kadri Limberg             LSF PT          01:06.12    +16:38  
   4. Helle Hallik              JOKA            01:12.26    +22:52  
   5. Anu Käver                 SK100           01:26.00    +36:26  
   6. Eveli Misnik              Võru            01:49.15    +59:41  
   7. Pille Vinne               Kobras          01:51.06    +61:32  
   8. Elina Kutti               Harju           01:53.04    +63:30  
   9. Anna-Kaisa Aalto          Rasti-Jyry      02:28.44    +99:10  
      Merike Vanjuk             Kape            DNS                 
      Liisi Viljalo             Tammed          DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Ülle Hollo                Võru            DNS                 
N40
4990m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Maret Vaher               Kobras          00:58.38  00:58.38  
   2. Edith Madalik             Tammed          00:58.49     +0:11  
   3. Kirsten Nigul             Kape            01:01.03     +2:25  
   4. Ingrid Piht               Mercury         01:01.21     +2:43  
   5. Kristi Vassil             Ilves           01:11.06    +12:28  
   6. Edit Kannel               Norma           01:13.22    +14:44  
   7. Külli Leiger              Kape            01:27.48    +29:10  
      Merike Mumme              Põrgupõh        MP                  
      Sigrit Mahla              Peko            MP                  
      Marje Venelaine           Tammed          DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Ieva Godina               B3              DNS                 
N45
4670m 18CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Jana Kink                 Kape            00:53.31  00:53.31  
   2. Triin Jaaniste            Ilves           00:53.37     +0:06  
   3. Merike Mets               Rakv            00:55.33     +2:02  
   4. Anneli Pello              Mercury         00:58.43     +5:12  
   5. Maari Idnurm              TON             01:00.27     +6:56  
   6. Erika Joonas              Võru            01:00.55     +7:24  
   7. Mall Alev                 OK Võru         01:04.09    +10:38  
   8. Triina-Britt Preden       TON             01:06.43    +13:12  
   9. Anneli Aas                TON             01:18.39    +25:08  
  10. Ella Shved                SRD             01:20.48    +27:17  
  11. Ineta Bardina             Smiltene        01:24.38    +31:07  
  12. Evelyn Himma              Rakv            01:29.23    +35:52  
  13. Riin Otstavel             LSF PT          01:34.10    +40:39  
  14. Heidi Sild                Mercury         01:53.49    +60:18  
  15. Made Vares                Suusahullud     02:10.24    +76:53  
      Kristi Heilman            HOK             DNS                 
      Iveta Velkere             Aluksne OK      DNS                 
      Maisa Gustafsson          Rasti.Jyry      DNS                 
      Pilvi-Heli Vettik         JOKA            DNS                 
N50
4150m 16CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Airi Alnek                Võru            00:51.01  00:51.01  
   2. Heidi Torp-Donner         OK77            00:54.11     +3:10  
   3. Merike Paapson            TON             00:58.53     +7:52  
   4. Anneli Rämmann            Koop            01:00.22     +9:21  
   5. Minija Pääslane           Ilves           01:01.32    +10:31  
   6. Vija Siltere              Auseklis IK     01:07.05    +16:04  
   7. Rita Ojala                JOKA            01:09.02    +18:01  
   8. Lea Leppik                TAOK            01:10.17    +19:16  
   9. Aari Talver               Mercury         01:10.30    +19:29  
  10. Gabriella Walsh           Mid Wales OC    01:11.12    +20:11  
  11. Helve Kansi               Lehola          01:11.46    +20:45  
  12. Inger Jalakas             Harju           01:12.59    +21:58  
  13. Elina Lasseron            JOKA            01:15.42    +24:41  
  14. Daisy Kroon               Jõhvikas        01:21.25    +30:24  
  15. Jaana Shved               SRD             01:51.06    +60:05  
  16. Anu Talu                  West            02:09.30    +78:29  
      Kaie Konsap               Võru            MP                  
      Epp Voitka                Võru            MP                  
      Maret Viira                               DNS                 
      Marika Jäädmaa            Võru            DNS                 
N55
3700m 15CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Baiba Ozola               Mona            00:46.39  00:46.39  
   2. Kersti Ehala              JOKA            00:48.08     +1:29  
   3. Marje Viirmann            Harju           00:50.30     +3:51  
   4. Esta Tamm                                 01:00.33    +13:54  
   5. Marina Movko              OK Kaliningrad  01:01.10    +14:31  
   6. Ellen Lembra              Kape            01:02.00    +15:21  
   7. Riina Laev                Mercury         01:03.17    +16:38  
   8. Tiina Oras                Ilves           01:08.13    +21:34  
   9. Merike Mändsoo            TON             01:10.45    +24:06  
  10. Sarmite Sild              Võru            01:15.42    +29:03  
  11. Tiina Tamla               Koop            01:17.04    +30:25  
  12. Riina Kink                Koop            01:22.54    +36:15  
  13. Pille Illak               Otepää          01:31.30    +44:51  
  14. Ülle Raudsepp             Jõhvikas        01:35.37    +48:58  
      Anu Järv                  MARU            MP                  
      Eija Piispanen            Haapaveden Urhe DNS                 
      Ingrid Ranna              Ilves           DNS                 
      Mare Kitsnik              Saku            DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N60
3700m 15CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Siiri Poopuu              JOKA            00:44.12  00:44.12  
   2. Reet Johanson             Kobras          00:51.09     +6:57  
   3. Anne Pelto-Huikko         Hiisirasti      00:51.18     +7:06  
   4. Liubov Gerasimova         Novgorod        00:53.58     +9:46  
   5. Tiina Talisoo             Harju           00:55.59    +11:47  
   6. Gea Rennel                Harju           00:58.02    +13:50  
   7. Ilme Roosi                Orvand          00:58.03    +13:51  
   8. Ene Sulg                  Orvand          00:58.17    +14:05  
   9. Saima Värton              Kobras          00:58.24    +14:12  
  10. Ülle Kadak                Lehola          01:00.35    +16:23  
  11. Elena Soloveva            PionerSK        01:03.04    +18:52  
  11. Maire Meriheinä           Pihkaniskat     01:03.04    +18:52  
  13. Marika Kirsspuu           TAOK            01:04.18    +20:06  
  14. Olga Jakovleva            Jõhvikas        01:08.47    +24:35  
  15. Eha Tolm                  Orvand          01:11.43    +27:31  
  16. Anita Laaksonen           Tarpian Suunta  01:12.47    +28:35  
  17. Anu Pallon                JOKA            01:13.30    +29:18  
  18. Helena Jumppanen          Pihkaniskat     01:13.49    +29:37  
  19. Heli Viks                 Võru            01:18.32    +34:20  
  20. Elena Miroshnichenko      PionerSK        01:23.26    +39:14  
  21. Tiina Rillo               Otepää SK       01:38.30    +54:18  
      Aija Alksne               Meridians OK    DNF                 
      Ulla Lehto                Kymin Suunnista MP                  
      Kirsi Hakomäki            Helsingin Suunn MP                  
      Lea Tusis                 JOKA            MP                  
      Maire Kure                Kape            MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Anne Vaikjärv             Vunder          DNS                 
      Aino Leppänen             Rasti.Jyry      DNS                 
N65
2990m 13CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Gunta Lebedoka            KURMIS OK       00:41.29  00:41.29  
   2. Inara Gipsle              KURMIS OK       00:47.39     +6:10  
   3. Anne Arold                Ilves           00:50.53     +9:24  
   4. Maire Limberg             Rakv            00:55.03    +13:34  
   5. Tiiu Kaasik               Ilves           00:59.04    +17:35  
   6. Hille Tasa                Tammed          01:00.14    +18:45  
   7. Aili Laanjõe              Kobras          01:12.30    +31:01  
   8. Alina Kazntseva           Novgorod        01:19.00    +37:31  
   9. Mare Leis                 Ilves           01:22.09    +40:40  
  10. Riina Kivikas             Ilves           01:46.50    +65:21  
  11. Tatjana Sumilo            Jõhvikas        01:51.03    +69:34  
      Kersti Ploom              Jõhvikas        DNF                 
      Liivi Parik               Otepää          MP                  
      Aime Mõik                 Jõhvikas        MP                  
      Eha Kriks                 Rakv            MP                  
      Irma Ahonkivi             Raska           MP                  
      Epp Kroon                 Ilves           DNS                 
      Rudite Šterna             OK Sigulda      DNS                 
      Inta Tabaka               KURMIS OK       DNS                 
      Hannele Sivén             Ähtärin Urheili DNS                 
      Eliisa Ryynänen           Pihkaniskat     DNS                 
N70
2500m 9CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ritva Kajava              Hämeenlinnan Su 00:46.59  00:46.59  
   2. Liis Lille                Harju           00:50.09     +3:10  
   3. Beatrice Malmsten         Lynx            00:51.21     +4:22  
   4. Sirpa Tarkiainen          Suunta-Sepot    00:56.15     +9:16  
   5. Mare Aibast               Harju           01:00.45    +13:46  
   6. Kaie Kivila               Ilves           01:04.45    +17:46  
   7. Ludmila Miasnikova        PskovRus        01:07.10    +20:11  
   8. Juta Virkepuu             Harju           01:17.52    +30:53  
   9. Marja Kaarnijärvi         Oriveden Ponnis 01:18.14    +31:15  
      Ulla Lindsten             Rasti.Jyry      MP                  
      Anne Jundas               Jõhvikas        DNS                 
      Ritva Mononen             Hämeenlinnan Su DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N75
2500m 9CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Eeva Tanska               Espoon Suunta   00:47.51  00:47.51  
   2. Tuulikki Karvinen         Helsingin Suunn 00:49.52     +2:01  
   3. Ulla-Finnilä Seitajoki    Rasti-Jyry      00:54.34     +6:43  
   4. Ilona Vanaveski           Ilves           01:14.33    +26:42  
      Marja Raatikka            Helsingin Suunn DNF                 
      Kaarina Isoherranen       Helsingin Suunn MP                  
      Leena Norva               Karkki-Rasti    MP                  
      Maimu Tornberg            Koop            MP                  
      Maire Raid                Tammed          DNS                 
      Julija Zvirgzde           seniors         DNS                 
N80
2340m 7CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ilse Uus                  TON             00:41.40  00:41.40  
   2. Maie Abram                Ilves           00:42.50     +1:10  
   3. Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa 01:15.07    +33:27  
      1 Vacant                                  DNS                 
N8NR
1480m 4CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Susanna Oras              Põlva Spordikoo 00:14.07  00:14.07  
   2. Annaliisa Aren            JOKA            00:15.16     +1:09  
   3. Mariel Kriks              LSF PT          00:15.31     +1:24  
   4. Maria Kaljur              Harju           00:16.15     +2:08  
   5. Johanna Viilukas          HOK/Hiiumaa SK  00:16.16     +2:09  
   6. Johanna Trei              HOK             00:18.02     +3:55  
   7. Miina-Liisa Juhkam        Kobras          00:18.55     +4:48  
   8. Hanna-Brit Piht           Mercury         00:22.29     +8:22  
   9. Jete Kraas                LSF PT          00:24.55    +10:48  
  10. Lola-Liis Naan            Võsu Kool       00:25.54    +11:47  
  11. Marit Vaher               Tartu Katoliku  00:26.23    +12:16  
  12. Broma Viktorija           Grundzale       00:31.50    +17:43  
  13. Marta Mälberg             Peko            00:55.07    +41:00  
      Liina Venelaine                           DNS                 
N9NR
1480m 4CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kirke Väli                -               00:18.55  00:18.55  
      Merit Vaher               Tartu Katoliku  DNS                 
      Mia Esta                  HOK             DNS                 
W21E
5540m 24CP
Splits Total Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Sandra Grosberga          Latvian Oriente 00:39.29  00:39.29  
   2. Amy Nymalm                Finnish Oriente 00:39.39     +0:10  
   3. Aino Mankarla             Finnish Oriente 00:41.28     +1:59  
   4. Veera Klemettinen         Finnish Oriente 00:41.51     +2:22  
   5. Liga Valdmane             ZVOC            00:42.13     +2:44  
   6. Paula Gross               Swiss Orienteer 00:42.35     +3:06  
   7. Martina Ruch              Swiss Orienteer 00:43.16     +3:47  
   8. Outi Hytönen              Kangasala SK    00:44.00     +4:31  
   9. Ida Marie Cederberg       Finnish Oriente 00:44.56     +5:27  
  10. Sina Tommer               Swiss Orienteer 00:45.16     +5:47  
  11. Laura Joonas              Estonian Orient 00:45.28     +5:59  
  12. Sofie Bachmann            Swiss Orienteer 00:45.50     +6:21  
  13. Alexandra Enlund          Finnish Oriente 00:45.54     +6:25  
  14. Margret Zimmermann        Estonian Orient 00:45.56     +6:27  
  15. Enni Jalava               Turun Suunnista 00:46.05     +6:36  
  16. Marianne Haug             Estonian Orient 00:46.31     +7:02  
  17. Henna Riikka Haikonen     Finnish Oriente 00:46.37     +7:08  
  18. Eleri Hirv                Estonian Orient 00:48.41     +9:12  
  19. Anina Brunner             Swiss Orienteer 00:48.43     +9:14  
  20. Kaste Rutkauskaite        Lithuanian Orie 00:48.56     +9:27  
  21. Kerstin Uiboupin          Estonian Orient 00:51.01    +11:32  
  22. Indre Valaite             Lithuanian Orie 00:51.24    +11:55  
  23. Katrin Mueller            Swiss Orienteer 00:52.09    +12:40  
  24. Catherine Taylor          British Oriente 00:53.37    +14:08  
  25. Elza Kuze                 Alnis OK        00:56.06    +16:37  
  26. Ugne Gineikaite           Lithuanian Orie 00:58.29    +19:00  
  27. Migle Susinskaite         OK FORTUNA      01:00.32    +21:03  
  28. Ugne Liegute              Lithuanian Orie 01:01.03    +21:34  
  29. Signe Sirma               Alnis OK        01:01.49    +22:20  
  30. Sigrid Ruul               JOKA            01:02.53    +23:24  
  31. Emily Raudkepp            Estonian Orient 01:03.39    +24:10  
  32. Fay Walsh                 British Oriente 01:04.06    +24:37  
  33. Irita Pukite              Kapa OK         01:04.11    +24:42  
  34. Anna Eleonora Freimane    Auseklis IK     01:05.35    +26:06  
  35. Teele Telgma              Estonian Orient 01:06.57    +27:28  
      Kristine Bertuka          Meridians OK    MP                  
      Viktorija Drazdauskaite   Lithuanian Orie MP                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Evely Kaasiku             Estonian Orient DNS                 
      2 Vacant                                  DNS                 
PEKO
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com 18.09.2019 15:28:46