Euromeeting 2019 / XXXI Suunto Games 14.09.-15.09.2019
Tavarada
14.09.2019 Vitipalu (Madis Oras)
Tavarada
15.09.2019 Vitipalu (Madis Oras)
M10TR  M12  M14A  M14B  M16A  M16B  M18  M20  M21A  M21B  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85  M8NR  M9NR  MEN 
N10TR  N12  N14A  N14B  N16A  N16B  N18  N20  N21A  N21B  N35  N40  N45  N50  N55  N60  N65  N70  N75  N80  N8NR  N9NR 
WOMEN 

M10TR
1. 2060m 4CP Race result Splits
2. 2090m 5CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Aleksei Botov             Kuzmolovo       00:27.12  00:27.12  
   2. Andres Keernik            Tartu Katoliku  00:31.38     +4:26  
   3. Renars Ruža               Meridians OK    00:33.33     +6:21  
   4. Henri Kersna              Ilves           00:36.29     +9:17  
   5. Andreas Aus               Pärnu Mai pk    00:37.06     +9:54  
   6. Erik Marten Zernant       Ilves           00:38.20    +11:08  
   7. Karl-Mattias Juhkam       Kobras/Põlva Sp 00:38.27    +11:15  
   8. Markus Samuel Vaikjärv    Vunder          00:39.22    +12:10  
   9. Jan Samorodni             HOK             00:42.17    +15:05  
  10. Karel Markus Kähr         Kobras/Põlva Sp 00:43.46    +16:34  
  11. Tomass Broms              Grundzale       00:50.16    +23:04  
  12. Rasmus Uibo               Peko            01:19.43    +52:31  
      Jakob Veski               Põlva Spordikoo DQ                  
      Gregor Daniel Kiudorv     Põlva Spordikoo DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Juhan Mahla               Peko            DNS                 
M12
1. 2580m 8CP Race result Splits
2. 2610m 10CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Karel Jung                Kobras/Põlva Sp 00:51.20  00:51.20  
   2. Audun Palo                Võru OK/Võru sp 00:53.05     +1:45  
   3. Niklavs Dravants          Meridians       00:55.34     +4:14  
   4. Siim Pello                Mercury         00:57.14     +5:54  
   5. Markus Juhkam             Kobras/Põlva Sp 01:04.10    +12:50  
   6. Stefan Kivil              LSF PT          01:07.31    +16:11  
   7. Karl-Markus Janno         Võru/Võru spord 01:08.06    +16:46  
   8. Romet Paatsi              Kobras/Põlva Sp 01:12.05    +20:45  
   9. Jeremy Donner             OK77            01:12.25    +21:05  
  10. Erik Kersna               Ilves           01:16.30    +25:10  
  11. Kardo Kutti               Harju           01:21.25    +30:05  
  12. Hugo Rüütli               Haanja O-ring   01:26.44    +35:24  
  13. Reigo Keem                Peko            01:30.54    +39:34  
  14. Sander Lepp               Võru/Võru spord 01:49.18    +57:58  
  15. Hannes Tammiste           Rakv            01:50.52    +59:32  
  16. Reno Robin Rehemets       Põlva Spordikoo 01:57.33    +66:13  
      Magnar Mõttus             Otepää          DNF                 
      Romet Kriks               LSF PT          DNF                 
      Tymoteusz Pachucki        BKS Wataha Wars DQ                  
      Uku Joonas                Võru/Võru spord DQ                  
      Tauri Tammor              OK Käbi         DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Märt Viidu                Haanja O-ring   DNS                 
      Robin Tammor              OK Käbi         DNS                 
      Kiur Kaldmaa              Tartu Katoliku  DNS                 
      2 Vacant                                  DNS                 
M14A
1. 4080m 16CP Race result Splits
2. 3770m 15CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ossi Priks                Rakv            01:08.04  01:08.04  
   2. Bartlomiej Maciejewski    BKS Wataha Wars 01:16.28     +8:24  
   3. Nansen Palo               Võru OK/Võru sp 01:20.22    +12:18  
   4. Rinalds Ruza              Meridians OK    01:21.25    +13:21  
   5. Markus Kaljur             Harju           01:23.11    +15:07  
   6. Ralf Kivil                LSF PT          01:23.34    +15:30  
   7. Chris Marcus Krahv        Otepää          01:25.23    +17:19  
   8. Gustavs Plonis            ALNIS-JNSC      01:31.21    +23:17  
   9. Emils Saulite             IK Auseklis     01:31.46    +23:42  
  10. Timo Kudre                Peko            01:36.06    +28:02  
  11. Renno Merenäkk            Tartu Katoliku  01:36.08    +28:04  
  12. Uvis Solmanis             Auseklis IK     01:39.21    +31:17  
  13. Kurmet Kutti              Harju           01:44.53    +36:49  
  14. Bert Joosep Panker        Ilves           01:45.39    +37:35  
  15. Jakob Koppel              Tartu Katoliku  02:15.33    +67:29  
  16. Maarius Kotsulim          JOKA            02:19.35    +71:31  
  17. Henri Perillus            JOKA            02:35.02    +86:58  
  18. Rasmus Saare              Kobras/Põlva Sp 02:42.37    +94:33  
      Rasmus Töyrylä            Kymin Suunnista DQ                  
      Eemil Koskinen            Tampereen Pyrin DQ                  
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord DQ                  
      Laur-Rogert Sulg          Otepää          DQ                  
      Sander Saaring            Nõmme SK        DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M14B
1. 3090m 10CP Race result Splits
2. 2940m 13CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Marlon Naan               Rakv            01:24.42  01:24.42  
   2. Otto Pluum                Tartu Katoliku  01:51.50    +27:08  
      Markus Zimmermann         Kape            DNF                 
      Kennet Pisarev            Jõhvikas        DQ                  
      Erik Petersen             Tartu Katoliku  DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M16A
1. 5680m 17CP Race result Splits
2. 5090m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Matiss Saulite            IK Auseklis     01:28.27  01:28.27  
   2. Olle Ilmar Jaama          Peko            01:32.43     +4:16  
   3. Jesper Donner             OK77            01:37.16     +8:49  
   4. Emils Lazdans             IK Auseklis     01:43.00    +14:33  
   5. Samuel Kolsar             Kobras/Põlva Sp 01:43.07    +14:40  
   6. Jürgen Joonas             Võru/Võru spord 01:46.08    +17:41  
   7. Artur Soo                 JOKA            01:50.18    +21:51  
   8. Karmo Tisler              Võru/Võru spord 01:55.54    +27:27  
   9. Kevin Markus Korrol       Mercury         02:33.51    +65:24  
  10. Andri Kepler              Kobras/Põlva Sp 02:35.59    +67:32  
      Oskars Skinkis            ALNIS-JNSC      DQ                  
      Oliver Kimask             Võru/Võru spord DQ                  
      Mihkel Mahla              Peko            DNS                 
M16B
1. 4050m 12CP Race result Splits
2. 4100m 14CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mattias Maidla            Kobras/Põlva Sp 01:43.03  01:43.03  
   2. Kaspar Mill               Võru/Võru spord 01:47.46     +4:43  
   3. Daniel Sibul              Kobras/Põlva Sp 02:00.46    +17:43  
   4. Mattias Pihu              Tartu Katoliku  02:37.48    +54:45  
   5. Uku Viispert              Tartu Katoliku  02:42.50    +59:47  
   6. Hans-Kristjan Kuningas    JOKA            03:26.49   +103:46  
      Eric Voolaid              SK100           DQ                  
      Jaan Peeter Viljamaa      TON             DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M18
1. 7850m 23CP Race result Splits
2. 6660m 22CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Hando Allmann             Võru/Võru spord 02:02.26  02:02.26  
   2. Sander Pritsik            Rakv            02:12.03     +9:37  
   3. Kustu Künnapas            HOK             02:12.52    +10:26  
   4. Davis Solmanis            Auseklis IK     02:14.05    +11:39  
   5. Eerik Priks               Rakv            02:17.08    +14:42  
   6. Raiko Marrandi            JOKA            02:20.57    +18:31  
   7. Aleksander Kepler         Kobras/Põlva Sp 02:28.05    +25:39  
   8. Tõnis Jäädmaa             Võru/Võru spord 02:28.30    +26:04  
   9. Vjatseslav Safonov        SRD             02:33.08    +30:42  
  10. Martin Erik Maripuu       Kobras/Põlva Sp 02:48.13    +45:47  
  11. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord 02:50.48    +48:22  
      Ralfs Janis Eizvertins    Ok Alnis/JNSC   DNF                 
      Marios Tammes             Kobras          DNF                 
      Karel Kuragin             Võru/Võru spord DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Johan Tamm                                DNS                 
M20
1. 8240m 24CP Race result Splits
2. 7020m 21CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
      Andres Rõõm               Ilves           DNF                 
      1 Vacant                                  DNS                 
M21A
1. 8680m 24CP Race result Splits
2. 7200m 23CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Alar Kume                 Võru            02:14.06  02:14.06  
   2. Kristjan Karabelnik                       02:24.19    +10:13  
   3. Hannu Ploompuu                            02:30.25    +16:19  
   4. Kevin Hallop              Peko            02:36.27    +22:21  
   5. Kristjan-Martin Kirjanen  Võru            02:37.10    +23:04  
   6. Johannes Ehala            JOKA            02:38.17    +24:11  
   7. Sander Nahkor             TAOK            05:00.18   +166:12  
      Eran Segal                Lev Hasharon    DNF                 
      Mihkel Järveoja           Kobras          DNF                 
      Karel-Sander Kljuzin      Peko            DQ                  
      Ragnar Kruusla            JOKA            DQ                  
      Ayine Ronald              Uganda Team     DNS                 
      Martin Murakas            Rakv            DNS                 
      Siim Klais                Võru            DNS                 
      Ssebuliba Daniel          Uganda team     DNS                 
M21B
1. 6000m 19CP Race result Splits
2. 5220m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Jüri Joonas               Võru            01:44.49  01:44.49  
   2. Tanel Mõttus              Võru            01:46.37     +1:48  
   3. Kalev Külaase             Võru            01:56.33    +11:44  
   4. Indrek Roasto                             02:16.09    +31:20  
   5. Rando Marrandi            JOKA            02:23.48    +38:59  
   6. Viljar Vainola            Mercury         02:26.00    +41:11  
   7. Oleg Koshik               SRD             02:32.59    +48:10  
   8. Riho Klement              Kape            02:42.57    +58:08  
   9. Matis Ottan                               03:00.23    +75:34  
  10. Kristjan Kivipalu         LSF PT          03:08.32    +83:43  
  11. Kristo Oja                OK Käbi         03:14.33    +89:44  
  12. Margus Mäll               GMP CLUBHOTEL   03:18.20    +93:31  
  13. Anton Roolaid             TAOK            04:58.18   +193:29  
      Tanel Esta                HOK             DNF                 
      Raul Olesk                Kobras          DNF                 
      Rainer Jõesaar            -               DNF                 
      Kalvo Kriisk              Kape            DNF                 
      Teet Beljaev              JOKA            DQ                  
      Erki Ubina                LSF PT          DNS                 
      Nassozi Jamila            Uganda team     DNS                 
      Nakazzi Aidah             Uganda Team     DNS                 
      Namujju Sherina Agnes     Uganda Team     DNS                 
      Sander Kuusk                              DNS                 
      Nandegeya Gertrude        Uganda Team     DNS                 
M35
1. 8240m 24CP Race result Splits
2. 7020m 21CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Tiit Tähnas               JOKA            02:03.32  02:03.32  
   2. Sander Mirme              Võru            02:08.32     +5:00  
   3. Kaarel Kallas             JOKA            02:16.55    +13:23  
   4. Taivo Timmusk             HOK             02:22.00    +18:28  
   5. Janek Kähr                Kobras          02:31.50    +28:18  
   6. Tarmo Siimsaare           Võru            02:32.43    +29:11  
   7. Tõnu Lillelaid                            02:37.02    +33:30  
   8. Timo Palo                 Võru            02:37.18    +33:46  
   9. Mikk Põdra                Jõhvikas        02:50.26    +46:54  
  10. Hannes Luidalepp          OK Laktaat      02:57.02    +53:30  
  11. Taivo Tali                Harju           02:58.47    +55:15  
  12. Aras Petrevicius          OK Fortuna      02:59.27    +55:55  
  13. Ville-Veikko Nurminen     Suosmeren Salpa 03:00.45    +57:13  
  14. Mantas Mendelevicius      Takas OSK       03:01.42    +58:10  
  15. Alar Alajaan                              04:52.26   +168:54  
      Normunds Arama                            DNF                 
      Martin Pettai                             DNF                 
      Raio Piiroja              West            DNF                 
      Matovu Isariaky           Uganda Team     DNS                 
      Tauno Murakas             Rakv            DNS                 
M40
1. 7850m 23CP Race result Splits
2. 6660m 22CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Alar Abram                Tammed          01:51.41  01:51.41  
   2. Mati Mägi                 HOK             02:01.20     +9:39  
   3. Lauri Beilmann            Tammed          02:05.15    +13:34  
   4. Tanel Kannel              Rae             02:09.52    +18:11  
   5. Mati Korrol               Mercury         02:10.01    +18:20  
   6. Ingus Grasis              Auseklis        02:13.28    +21:47  
   7. Allar Kivil               LSF PT          02:16.18    +24:37  
   8. Kaupo Järve               LSF PT          02:17.10    +25:29  
   9. Vallo Vaher               JOKA            02:17.22    +25:41  
  10. Harri Koskinen            Tampereen Pyrin 02:37.58    +46:17  
  11. Tarmo Tolm                Orvand          02:38.59    +47:18  
  12. Ivo Miller                Koop            02:48.19    +56:38  
  13. Juuso Väisänen            Rasti.Jyry      02:56.38    +64:57  
  14. Lauri Tarlap              LSF PT          03:10.58    +79:17  
  15. Sergei Muiznieks          -               04:05.39   +133:58  
      Dag Ainsoo                L-US            DNF                 
      Ando Viispert             Ants Piibu brid DNF                 
      Mart Jakobson             Harju           DNF                 
      Meelis Mälter             Harju           DNF                 
      Andreas Kraas             Tammed          DNF                 
      Siim Lannes               Norma           DNF                 
      Risto Randma              Põrgupõhja      DQ                  
      Ain Fjodorov              Peko            DNS                 
      Andrus Viilma                             DNS                 
M45
1. 7280m 22CP Race result Splits
2. 6170m 21CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Otars Putralis            OK Azimuts      01:46.37  01:46.37  
   2. Akseli Ahtiainen          Kalevan Rasti   01:53.05     +6:28  
   3. Dmitri Shved              SRD             02:00.25    +13:48  
   4. Tarmo Klaar               Mercury         02:07.27    +20:50  
   5. Martin Aunin                              02:14.01    +27:24  
   6. Vladislav Pahhomenkov     SRD             02:14.30    +27:53  
   7. Kaido Hallik              Ilves           02:16.51    +30:14  
   8. Danilo Piht               Mercury         02:17.34    +30:57  
   9. Antti Roose               Kobras          02:18.02    +31:25  
  10. Sixten Sild               Võru            02:19.18    +32:41  
  11. Margus Klementsov         Mercury         02:22.52    +36:15  
  12. Priit Talu                West            02:29.38    +43:01  
  13. Darius Peciura            Perkunas OSK    02:30.31    +43:54  
  14. Tarmo Tarlap              Porter Racing   02:31.50    +45:13  
  15. Viktor Kassatkin          SRD             02:36.10    +49:33  
  16. Roman Shved               SRD             02:51.46    +65:09  
  17. Rünno Sulg                LSF PT          02:56.44    +70:07  
  18. Silvar Savolainen         korp! Leola     02:57.34    +70:57  
  19. Andres Käver              SK100           03:30.44   +104:07  
      Jussi-Pekka Hanhela       Rasti.Jyry      DNF                 
      Mart Eller                HOK             DNF                 
      Margus Venelaine          LSF PT          DNF                 
      Martins Godins            B3              DNF                 
      Kristjan Leiger           Kape            DNF                 
      Skirmantas Ramoška        Apuokas OSK     DNF                 
      Margus Marrandi           JOKA            DQ                  
      Raivo Pellja              JOKA            DQ                  
M50
1. 6460m 22CP Race result Splits
2. 5600m 21CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mikael Donner             OK77            01:39.45  01:39.45  
   2. Raivo Reiman              West            01:48.01     +8:16  
   3. Andrei Nikitin            SRD             01:52.51    +13:06  
   4. Kaido Nurja               Nõmme           01:58.10    +18:25  
   5. Priit Pääslane            Ilves           01:59.44    +19:59  
   6. Mart Koppel                               02:05.27    +25:42  
   7. Inno Ling                 Lehola          02:15.30    +35:45  
   8. Allar Padari              HOK             02:31.46    +52:01  
   9. Igors Bogdanovs           SRD             02:34.54    +55:09  
  10. Matti Huttunen            Pihkaniskat     02:38.16    +58:31  
  11. Maris Stabinš             Grundzale       02:50.41    +70:56  
  12. Sergei Shved              SRD             02:55.17    +75:32  
  13. Egons Solmanis            Auseklis IK     02:55.34    +75:49  
  14. Eero Joonas               Võru            03:12.43    +92:58  
  15. Madis Haug                Võru            03:49.32   +129:47  
      Tarmo Raidma              Tartu           DNF                 
      Andres Viira              Viimsi          DNF                 
      Johan Alenius             IFK Lidingö     DNF                 
      Heigo Põld                Rae             DNF                 
      Evgeny Chernenko          AKFA            DNF                 
      Aivar Sarap               Tartu           DNF                 
      Tõnis Haldna              Rae             DNF                 
      Meelis Zimmermann         Kape            DNF                 
      Jaan Olvet                Rakv            DQ                  
      Pekka Saalasti            Mustalammen Pal DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Sam Lubega                Uganda          DNS                 
      Tiit Riisalo                              DNS                 
M55
1. 6460m 22CP Race result Splits
2. 5600m 21CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Tõnu Tänav                Rae             01:58.17  01:58.17  
   2. Maido Kaljur              Harju           02:03.45     +5:28  
   3. Algimantas Rudis          Saule OK        02:08.06     +9:49  
   4. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        02:11.28    +13:11  
   5. Eriks Udris               Meridians       02:23.01    +24:44  
   6. Vladimir Savinov          SRD             02:23.54    +25:37  
   7. Mike Pedley               EPOC            02:25.23    +27:06  
   8. Urpo Väänänen             Kalevan Rasti   02:25.28    +27:11  
   9. Urmas Laev                Mercury         02:33.30    +35:13  
  10. Tõnu Ilves                Kape            02:33.43    +35:26  
  11. Andres Talver             Mercury         02:41.14    +42:57  
  12. Viesturs Lucans                           02:52.34    +54:17  
  13. Margus Jaanus             Koop            02:53.51    +55:34  
  14. Mati Preitof              Harju           03:01.29    +63:12  
  15. Peteris Zarins            Mona            03:09.44    +71:27  
  16. Jaanus Viljamaa           TON             03:29.19    +91:02  
      Ivo Tamla                 Koop            DNF                 
      Jukka Honkasaari          RastiPiikkiö    DNF                 
      Priit Truusalu            Kape            DNF                 
      Andrus Rämmann            Koop            DNF                 
      Reima Piispanen           Haapaveden Urhe DNF                 
      Andrus Sipsaka            Harju           DNF                 
      Sergei Iudov              PskovRus        DQ                  
      Lauri Leppik              TAOK            DQ                  
      Rein Toomas               Peko            DQ                  
      Timo Neuvonen             Mustalammen Pal DQ                  
      Ando Post                 Koop            DQ                  
      Aleksander Pritsik        Rakv            DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
      Risto Pettinen            Mustalammen Pal DNS                 
M60
1. 5680m 17CP Race result Splits
2. 5090m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kaljo Julge               Kape            01:50.16  01:50.16  
   2. Jaanus Reha               Koop            01:51.35     +1:19  
   3. Simo Valtanen             HinnYr          02:05.26    +15:10  
   4. Jarmo Lehto               Vehkalahden Vei 02:08.39    +18:23  
   5. Andrei Oshmarin           Novgorod        02:10.32    +20:16  
   6. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        02:16.14    +25:58  
   7. Viesturs Ziedins          KURMIS OK       02:16.35    +26:19  
   8. Jurgis Karnavicius        Saule OK        02:21.10    +30:54  
   9. Timo Asikainen            Hiisirasti      02:22.28    +32:12  
  10. Raul Laas                 JOKA            02:22.53    +32:37  
  11. Eero Nevalainen           Pihkaniskat     02:23.38    +33:22  
  12. Jarmo Jumppanen           Pihkaniskat     02:26.47    +36:31  
  13. Vilnis Vekeris            Aluksne OK      02:29.18    +39:02  
  14. Rein Rooni                Orvand          02:33.27    +43:11  
  15. Vello Post                Koop            02:35.31    +45:15  
  16. Martti Leppälä            Hämeenlinnan Su 02:39.01    +48:45  
  17. Eino Tiittanen            HPV             02:39.12    +48:56  
  18. Tauno Kure                Kape            02:39.38    +49:22  
  19. Mauri Toppari             Rajamäen Rykmen 02:39.55    +49:39  
  20. Tuomo Puustinen           Pihkaniskat     02:40.42    +50:26  
  21. Jüri Merirand             Otepää SK       02:41.35    +51:19  
  22. Jaak Reimaa               Ilves           02:45.01    +54:45  
  23. Mikhail Ivanov            Pskov           02:46.43    +56:27  
  24. Mikhail Solovev           PionerSK        02:46.50    +56:34  
  25. Udo Lüüs                  Ilves           02:47.18    +57:02  
  26. Ahto Karu                 JOKA            02:51.49    +61:33  
  27. Kalmer Keevend            JOKA            02:55.34    +65:18  
  28. Aimur Raudsepp            JOKA            02:58.52    +68:36  
  29. Sergei Movko              OK Kaliningrad  03:01.54    +71:38  
      Viktor Miroshnichenko     PionerSK        DQ                  
      Ulf Meriheinä             Pihkaniskat     DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M65
1. 5180m 18CP Race result Splits
2. 4670m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Börje Vartiainen          Kalevan Rasti   01:44.40  01:44.40  
   2. Arvo Kivikas              Ilves           01:59.00    +14:20  
   3. Kimmo Rauhamäki           JRV             02:03.03    +18:23  
   4. Osmo Sivén                Ähtärin Urheili 02:05.29    +20:49  
   5. Kari Jylhä                Helsingin Suunn 02:08.20    +23:40  
   6. Heini Tammik              Kape            02:12.23    +27:43  
   7. Koit Paasma               Lehola          02:14.21    +29:41  
   8. Vesa Tervo                Rajamäen Rykmen 02:20.20    +35:40  
   9. Kalle Nelk                Tammed          02:21.42    +37:02  
  10. Jüri Rokko                Jõhvikas        02:34.12    +49:32  
  11. Rein Kriks                Rakv            02:37.46    +53:06  
  12. Lembit Nöps               Ilves           02:40.56    +56:16  
  13. Riho Männi                Lehola          02:53.37    +68:57  
  14. Aare Limberg              Rakv            02:58.11    +73:31  
  15. Juhani Pörsti             Suosmeren Salpa 03:05.13    +80:33  
  16. Toomas Naelapää           Harju           04:03.51   +139:11  
      Pertti Laine              Mustalammen Pal DNF                 
      Ilmars Limbens            OK Sigulda      DNF                 
      Kalju Vaikjärv            Vunder          DNF                 
      Veikko Hytönen            Suunta Jyväskyl DNF                 
      Uldis Alksnis             Meridians OK    DNF                 
      Markku Nurminen           Suosmeren Salpa DNF                 
      Tiit Ploompuu             Jõhvikas        DNF                 
      Veli-Matti Heinonen       Rajamäen Rykmen DNF                 
      Tapani Huovila            Suunta Jyväskyl DNF                 
      Heimo Jumppanen           Pihkaniskat     DQ                  
      Arne Kolk                 Jõhvikas        DQ                  
      Esko Salminen             Rajamäen Rykmen DQ                  
      Pekka Rytkönen            Pihkaniskat     DNS                 
M70
1. 4480m 16CP Race result Splits
2. 4150m 16CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Rein Unt                  TON             01:38.40  01:38.40  
   2. Toivo Saue                HOK             01:46.40     +8:00  
   3. Paavo Inkinen             Rasti.Jyry      01:47.47     +9:07  
   4. Juhani Nippala            Rasti.Jyry      01:50.51    +12:11  
   5. Tiit Tatter               TON             01:50.57    +12:17  
   6. Harri Mäkelä              Suunta-Sepot    01:59.58    +21:18  
   7. Pentti Hiirijoki          Suunta-Sepot    02:02.17    +23:37  
   8. Rafael Gordon             Võru            02:06.22    +27:42  
   9. Pentti Reinikainen        Rasti.Jyry      02:11.30    +32:50  
  10. Ivan Kazantsev            Novgorod        02:12.51    +34:11  
  11. Mihkel Mälter             Harju           02:13.03    +34:23  
  12. Jorma Ryynänen            Pihkaniskat     02:21.45    +43:05  
  13. Peep Koppel               Koop            02:28.59    +50:19  
  14. Sergei Miasnikov          PskovRus        02:51.29    +72:49  
  15. Jorma Helin               Rasti.Jyry      03:22.21   +103:41  
      Agu Koppa                 Jõhvikas        DNF                 
      Jaan Miljan               Kape            DNF                 
      Esa Tarkiainen            Suunta-Sepot    DNF                 
      Pjotr Aksjonov            Jõhvikas        DQ                  
      Seppo Kaarnijärvi         Oriveden Ponnis DQ                  
      Heiki Rammul              Ilves           DQ                  
      Kari Hovi                 Rasti.Jyry      DNS                 
M75
1. 4000m 14CP Race result Splits
2. 3700m 15CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Erkki Kivistö             Pihkaniskat     01:32.30  01:32.30  
   2. Seppo Isoherranen         Helsingin Suunn 02:15.05    +42:35  
   3. Jouko Karjalainen         Helsingin Suunn 02:29.42    +57:12  
   4. Mihhail Taivere           Kape            02:33.00    +60:30  
   5. Juhan Bachmann            Jõhvikas        02:34.28    +61:58  
   6. Reijo Seitajoki           Rasti.Jyry      02:40.51    +68:21  
   7. Elmo Pärna                Lehola          02:43.32    +71:02  
   8. Jüri Tähemaa              TON             02:51.18    +78:48  
   9. Mati Poom                 TON             03:05.10    +92:40  
      Tõnu Raid                 Tammed          DNF                 
      Martin Tõrra              Kobras          DNF                 
      Juris Zvirgzds            seniors         DNF                 
      Ants Tamm                 TON             DNF                 
      Lembit Vassil             Ilves           DNF                 
      Rein Kiisler              West            DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M80
1. 3570m 12CP Race result Splits
2. 2990m 13CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Heino Peeterson           West            02:42.23  02:42.23  
   2. Olavi Heinonen            Karkki-Rasti    03:00.32    +18:09  
   3. Endel Remmet              Kape            03:40.12    +57:49  
      Onni Rosenqvist           Suosmeren Salpa DNF                 
      Rein Küttim               Orion           DQ                  
      Lev Migdalski             Jõhvikas        DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M85
1. 2890m 9CP Race result Splits
2. 2500m 9CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
      Feliks Kipper             Orion           DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
M8NR
1. 1560m 5CP Race result Splits
2. 1480m 4CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Okko Koskinen             Tampereen Pyrin 00:23.59  00:23.59  
   2. Andre Leopard             Peko            00:25.54     +1:55  
   3. August Truusalu           Võru            00:33.32     +9:33  
   4. Lukas Lillelaid           Tammed          00:33.55     +9:56  
   5. Simo Tammiste             Rakv            00:34.57    +10:58  
   6. Joonatan Truusalu         Võru            00:35.28    +11:29  
   7. Martin Samorodni          HOK             00:38.45    +14:46  
   8. Joosep Tali               Harju           00:39.19    +15:20  
   9. Karl Miko Põdra                           00:41.04    +17:05  
  10. Sebastian Veesaar         Võru/Võru spord 00:42.15    +18:16  
  11. Karl Märten Aren          JOKA            00:44.30    +20:31  
  12. Holger Kruusmaa           Rakv            00:44.45    +20:46  
  13. Henri Rüütli              Haanja O-ring   00:54.58    +30:59  
  14. Roberts Zirdzinš          Grundzale       00:55.59    +32:00  
  15. Uko Erk Otstavel          LSF PT          00:56.20    +32:21  
  16. Egert Laanjõe             Põlva linn      01:03.41    +39:42  
  17. Kerret Matto              Kobras/Põlva Sp 01:12.55    +48:56  
  18. Matvei Shved              SRD             01:16.57    +52:58  
  19. Romet Kaljur              Harju           01:24.54    +60:55  
  20. Robin Kaljur              Harju           01:24.58    +60:59  
  21. Kaspar Linnus             Peko            01:46.39    +82:40  
      Georg Sebastian Vaikjärv  Vunder          DNF                 
      Hendrik Avaste            Tammed          DNF                 
M9NR
1. 1560m 5CP Race result Splits
2. 1480m 4CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Koit Hallik               Tartu           00:28.22  00:28.22  
   2. Atso Kesküla              HOK             00:29.40     +1:18  
   3. Thomas Kruusmaa           Rakv            00:30.57     +2:35  
   4. Ralf Kuusmaa              SK100           00:53.07    +24:45  
      Aksel Avaste              Tammed          DNF                 
      Joosep Esta               HOK             DNF                 
      1 Vacant                                  DNS                 
M21E
1. 6060m 20CP Race result Splits
2. 6870m 28CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Olli Ojanaho              Finnish Oriente 01:12.53  01:12.53  
   2. Joey Hadorn               Swiss Orienteer 01:14.43     +1:50  
   3. Timo Sild                 Estonian Orient 01:14.58     +2:05  
   4. Kenny Kivikas             Estonian Orient 01:15.29     +2:36  
   5. Florian Schneider         Swiss Orienteer 01:16.00     +3:07  
   6. Tuomas Heikkila           Finnish Oriente 01:16.01     +3:08  
   7. Lauri Sild                Estonian Orient 01:16.22     +3:29  
   8. Noah Zbinden              Swiss Orienteer 01:17.23     +4:30  
   9. Riccardo Rancan           Swiss Orienteer 01:17.25     +4:32  
  10. Arttu Syrjalainen         Helsingin Suunn 01:17.26     +4:33  
  11. Sander Vaher              Estonian Orient 01:17.38     +4:45  
  12. Joonas Ahola              Finnish Oriente 01:19.16     +6:23  
  13. Christoph Meier           Swiss Orienteer 01:19.17     +6:24  
  14. Anton Kuukka              Tampereen Pyrin 01:19.20     +6:27  
  15. Aston Key                 Orienteering Au 01:19.22     +6:29  
  16. Matthias Reiner           Tampereen Pyrin 01:19.24     +6:31  
  17. Akseli Ruohola            Finnish Oriente 01:19.26     +6:33  
  18. Pasi Ikonen               Paimion Rasti   01:19.31     +6:38  
  19. Pascal Buchs              Swiss Orienteer 01:19.37     +6:44  
  20. Nick Gebert               Swiss Orienteer 01:21.59     +9:06  
  21. Rihards Krumins           Alnis OK        01:22.07     +9:14  
  22. Aleksi Karppinen          Finnish Oriente 01:22.36     +9:43  
  23. Tobia Pezzati             Swiss Orienteer 01:23.12    +10:19  
  24. Mikko Knuuttila           Finnish Oriente 01:23.13    +10:20  
  25. Aleksi Sorsa              Finnish Oriente 01:23.21    +10:28  
  26. Ilari Sulkula             Vaajakosken Ter 01:24.20    +11:27  
  27. Markus Puusepp            OK Voru         01:24.46    +11:53  
  28. Peeter Pihl               SK Saue Tammed  01:24.48    +11:55  
  29. Kristo Heinmann           Estonian Orient 01:24.50    +11:57  
  30. Fryderyk Pryjma           Koovee          01:25.00    +12:07  
  31. Duncan Birtwistle         British Oriente 01:25.03    +12:10  
  32. Kaarel Vesilind           Estonian Orient 01:25.50    +12:57  
  33. Samuel Heinonen           Finnish Oriente 01:28.48    +15:55  
  34. Otto Kaario               Finnish Oriente 01:29.41    +16:48  
  35. Jaagup Truusalu           Estonian Orient 01:29.43    +16:50  
  36. Joshua Dudley             IFK Goteborg or 01:30.20    +17:27  
  37. Toni Saari                Finnish Oriente 01:30.21    +17:28  
  38. Tõnis Laugesaar           Estonian Orient 01:30.45    +17:52  
  39. Reimo Liiv                Estonian Orient 01:33.07    +20:14  
  40. Dominykas Dulius          Lithuanian Orie 01:33.39    +20:46  
  41. Jakob Pauser              HSV OL Wiener N 01:35.01    +22:08  
  42. Marijonas Gipas           Lithuanian Orie 01:35.04    +22:11  
  43. Davis Dislers             Ozons           01:36.35    +23:42  
  44. Hannes Poolamets          SK Saue Tammed  01:36.37    +23:44  
  45. Josh Beech                Espoon Suunta   01:36.41    +23:48  
  46. Alasdair Pedley           Edinburgh Unive 01:37.05    +24:12  
  47. Sergei Rjabõshkin         Estonian Orient 01:39.06    +26:13  
  48. Andres Saetalu            Estonian Orient 01:39.25    +26:32  
  49. Reigo Teervalt            Estonian Orient 01:40.48    +27:55  
  50. Uku Laur Tali             Harju OK        01:41.30    +28:37  
  51. Kaarel Hendrik Zernant    Estonian Orient 01:41.56    +29:03  
  52. Rokas Barauskas           Lithuanian Orie 01:42.14    +29:21  
  53. Oliver Kutt               Ilves OK        01:46.38    +33:45  
  54. Guntars Mankus            Saldus OK       01:49.30    +36:37  
  55. Rokas Vaitkus             Lithuanian Orie 01:49.54    +37:01  
  56. Aleksandr Shved           SRD             01:50.40    +37:47  
  57. Dovydas Kausakys          Lithuanian Orie 01:51.39    +38:46  
  58. Rokas Lipnickas           Lithuanian Orie 01:54.26    +41:33  
  59. Kiur Erik Eensaar         Estonian Orient 01:55.52    +42:59  
  60. Karol Galicz              BKS Wataha Wars 01:56.13    +43:20  
  61. Kevinas Olisauskis        Lithuanian Orie 02:01.53    +49:00  
  62. Duncan Currie             Orienteering Au 02:12.14    +59:21  
      Matiss Sliksjanis         Turun Metsankav DNF                 
      Jonatan Karjus            Estonian Orient DNF                 
      Juho Westerlund           Koovee          DNF                 
      Georgiy Mavchun           Espoon Suunta   DNF                 
      Guy Sabo                  Israel Sport Or DNF                 
      Endijs Titomers           Alnis OK        DNF                 
      Marek Karm                SK100           DNF                 
      Janis Kums                Aluksne OK      DNF                 
      Ats Sõnajalg              Estonian Orient DNF                 
      Martins Sirmais           Turun Metsankav DQ                  
      Samu Heiska               Finnish Oriente DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N10TR
1. 2060m 4CP Race result Splits
2. 2090m 5CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Marta Maripuu             HOK             00:34.30  00:34.30  
   2. Luisa Nõmmik              Kobras/Põlva Sp 00:37.34     +3:04  
   3. Kirke Keem                Peko            00:38.56     +4:26  
   4. Emilija Dravante          Cesu jauna skol 00:39.58     +5:28  
   5. Kaisa Kallas              JOKA            00:41.26     +6:56  
   6. Liis-Marie Kaljur         Harju           00:45.26    +10:56  
   7. Liisa Laura Viru          TON             00:46.23    +11:53  
   8. Käti Kudre                Peko            00:51.47    +17:17  
   9. Miina Raudoja             Peko            01:01.53    +27:23  
  10. Adele Brit Kivipalu       LSF PT          01:12.32    +38:02  
  11. Merilin Laanjõe           Põlva Spordikoo 01:13.30    +39:00  
      Jette-Ly Assor            Kobras/Põlva Sp DNS                 
      Helena Hakk               Põlva Spordikoo DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N12
1. 2430m 7CP Race result Splits
2. 2340m 7CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Liise Lillelaid           Tammed          00:44.08  00:44.08  
   2. Laura-Liis Kaljur         Harju           00:44.21     +0:13  
   3. Aino Koskinen             Tampereen Pyrin 00:45.45     +1:37  
   4. Maarja Oras               Kobras/Põlva Sp 00:48.02     +3:54  
   5. Anete Stabina             Grundzale       00:49.10     +5:02  
   6. Gerda Kivil               LSF PT          00:49.25     +5:17  
   7. Jasmiin Kraas             LSF PT          00:50.48     +6:40  
   8. Helisa Tartu              HOK/Hiiumaa Spo 00:53.55     +9:47  
   9. Grete Johanna Korb        XT Sport        00:59.43    +15:35  
  10. Triin Neeno               Kobras/Põlva Sp 01:03.04    +18:56  
  11. Kätlin Mast               HOK             01:05.45    +21:37  
  12. Kitija Abula              Grundzale       01:07.36    +23:28  
  13. Mariann Zernant           Ilves           01:12.27    +28:19  
  14. Johanna Oras              Kobras/Põlva Sp 01:17.46    +33:38  
  15. Ebe Hallik                Tartu           01:17.54    +33:46  
  16. Viola Nikitina            SRD             01:43.42    +59:34  
  17. Airi Liis Jakutovits      SRD             02:22.51    +98:43  
      Mirtel Vaher              Tartu Katoliku  DQ                  
      Lisette Kuusmaa           SK100           DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Eliisabet Leiger          Tartu Katoliku  DNS                 
      Katariina Leiger          Tartu Katoliku  DNS                 
N14A
1. 3090m 10CP Race result Splits
2. 2940m 13CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Maria Eller               HOK             01:02.50  01:02.50  
   2. Herta Kesküla             HOK             01:05.16     +2:26  
   3. Harriet Koppel            Tartu Katoliku  01:12.10     +9:20  
   4. Mareli Vaher              Tartu Katoliku  01:13.48    +10:58  
   5. Karoliina Kets            Kobras/Põlva Sp 01:17.56    +15:06  
   6. Kristiana Sasko           Ozons           01:24.17    +21:27  
   7. Mara Krumina              ALNIS-JNSC      01:26.04    +23:14  
   8. Anni Linnus               Peko            01:37.47    +34:57  
   9. Sabine Strazdina          Meridians OK    01:54.34    +51:44  
  10. Marta Joonas              Võru/Võru spord 01:57.50    +55:00  
  11. Melani Väits              Võru            02:03.44    +60:54  
  12. Age-Anett Laanejõe        Võru            02:15.57    +73:07  
  13. Viktoria Misnik           Võru            02:16.41    +73:51  
  14. Ruta Dabolina             Meridians OK    02:17.20    +74:30  
      Angela Mõttus             Otepää          DNF                 
      Lote Lamberte             Meridians OK    DQ                  
N14B
1. 2580m 8CP Race result Splits
2. 2610m 10CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Mari Ann Mahla            Peko            01:31.24  01:31.24  
   2. Olesja Shved              SRD             02:39.12    +67:48  
   3. Mona Maribel Voolaid      SK100           04:18.56   +167:32  
      Arabella Kruuse           OK Käbi         DQ                  
      Iris Abram                Tammed          DNS                 
N16A
1. 4080m 16CP Race result Splits
2. 3770m 15CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Birgit Rõõm               Ilves           01:15.31  01:15.31  
   2. Laura Berke               Auseklis IK     01:15.32     +0:01  
   3. Eliise Kesküla            HOK             01:17.37     +2:06  
   4. Brigitte Panker           Ilves           01:20.03     +4:32  
   5. Geteli Hanni              Kobras/Põlva Sp 01:30.15    +14:44  
   6. Kris Jette Piht           Mercury         01:35.27    +19:56  
   7. Emma Joonas               Võru/Võru spord 02:04.15    +48:44  
   8. Tina Spektore             Auseklis IK     02:05.04    +49:33  
      Leana Jete Korb           Peko            DNF                 
N16B
1. 3090m 10CP Race result Splits
2. 2940m 13CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kersti Põldsalu           Käbi            02:05.34  02:05.34  
   2. Evely Ostrov              Kobras/Põlva Sp 02:54.37    +49:03  
      Liis Musta                Võru            DNF                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N18
1. 6000m 19CP Race result Splits
2. 5220m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Elizaveta Botova          Kuzmolovo       01:31.54  01:31.54  
   2. Anastasia Botova          Kuzmolovo       01:44.34    +12:40  
   3. Johanna Laanoja           Kobras          01:48.39    +16:45  
   4. Mari Linnus               Peko            01:57.56    +26:02  
   5. Lorely Kõrvel             Kobras          01:58.09    +26:15  
   6. Anita Laanejõe            Võru/Võru spord 02:03.59    +32:05  
   7. Anastasija Pahhomenkova   SRD             02:04.01    +32:07  
   8. Greta-Maria Pisarev       Jõhvikas        02:20.05    +48:11  
   9. Anete Saar                Kobras/Põlva Sp 02:21.05    +49:11  
  10. Zanda Stabina             Grundzale       02:21.39    +49:45  
  11. Taiga Lazdane             Auseklis IK     02:25.30    +53:36  
      Agnija Caune              Grundzale       DNF                 
      Kristine Berke            Auseklis IK     DQ                  
      Siiri Talts               HOK             DQ                  
      Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp DQ                  
N20
1. 6210m 21CP Race result Splits
2. 5170m 19CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kristel Kõivo             Peko            02:05.01  02:05.01  
   2. Birgit Russka             Kobras          02:15.04    +10:03  
      Kirke Maria Lepik         Ilves           DNF                 
      Marta Eller               HOK             DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N21A
1. 6210m 21CP Race result Splits
2. 5170m 19CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Henna Yliluikki           Angelniemen Ank 02:09.30  02:09.30  
   2. Silja Olesk               Kobras          02:11.12     +1:42  
   3. Eva-Maria Truusalu        Võru            02:17.23     +7:53  
   4. Jaana Olvet               Rakv            02:20.27    +10:57  
   5. Kadi-Liis Minn            JOKA            02:31.06    +21:36  
   6. Thea Kaljur               Harju           02:32.56    +23:26  
   7. Marili Zimmermann         Kape            02:33.40    +24:10  
   8. Tiina- Maria Tali         Harju           02:56.33    +47:03  
   9. Marta Olvet               Rakv            02:57.52    +48:22  
      Merilin Vahtra            Harju           DNF                 
      Liisa Vister              Võru            DNF                 
      Kaisa Sander              Ilves           DQ                  
      Vieda Lusa                Meridians OK    DQ                  
      Helene Arula              Koop            DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N21B
1. 4050m 12CP Race result Splits
2. 4100m 14CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ade Timmusk               HOK             01:40.19  01:40.19  
   2. Olga Shved                SRD             01:44.45     +4:26  
   3. Alina Kirichenko          SRD             01:49.48     +9:29  
   4. Tais Vakrõõm              SRD             01:53.41    +13:22  
   5. Mariliis Aren             JOKA            02:04.36    +24:17  
   6. Veste Kivipalu            LSF PT          02:08.53    +28:34  
   7. Maigi Mäela               Kobras          02:16.23    +36:04  
   8. Annika Silde              Mercury         03:03.26    +83:07  
   9. Marina Väljas             HOK             03:51.52   +131:33  
      Ruth Esta                 HOK             DNF                 
      Linda Riba                Valmieras tehni DQ                  
      Vineta Melngarša          Valmieras tehni DQ                  
      Nakitto Habibah           Uganda          DNS                 
      Kadri Isakar              LSF PT          DNS                 
      1 Vacant                                  DNS                 
N35
1. 5600m 17CP Race result Splits
2. 4990m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Elo Saue                  Ilves           01:40.52  01:40.52  
   2. Kirti Rebane              Mercury         01:55.16    +14:24  
   3. Helle Hallik              JOKA            02:05.12    +24:20  
   4. Anu Käver                 SK100           02:48.40    +67:48  
   5. Pille Vinne               Kobras          03:00.10    +79:18  
   6. Elina Kutti               Harju           03:17.28    +96:36  
   7. Eveli Misnik              Võru            03:41.37   +120:45  
   8. Anna-Kaisa Aalto          Rasti-Jyry      04:36.33   +175:41  
      Merike Vanjuk             Kape            DNF                 
      Kadri Limberg             LSF PT          DNF                 
      Liisi Viljalo             Tammed          DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Ülle Hollo                Võru            DNS                 
N40
1. 5600m 17CP Race result Splits
2. 4990m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Maret Vaher               Kobras          01:50.50  01:50.50  
   2. Edith Madalik             Tammed          02:00.21     +9:31  
   3. Ingrid Piht               Mercury         02:06.45    +15:55  
   4. Edit Kannel               Norma           02:17.30    +26:40  
   5. Kristi Vassil             Ilves           02:24.22    +33:32  
   6. Kirsten Nigul             Kape            02:27.08    +36:18  
      Ieva Godina               B3              DNF                 
      Marje Venelaine           Tammed          DNF                 
      Külli Leiger              Kape            DNF                 
      Sigrit Mahla              Peko            DQ                  
      Merike Mumme              Põrgupõh        DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N45
1. 5180m 18CP Race result Splits
2. 4670m 18CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Triin Jaaniste            Ilves           01:51.19  01:51.19  
   2. Jana Kink                 Kape            01:53.22     +2:03  
   3. Erika Joonas              Võru            02:00.39     +9:20  
   4. Mall Alev                 OK Võru         02:04.52    +13:33  
   5. Anneli Pello              Mercury         02:09.13    +17:54  
   6. Maari Idnurm              TON             02:12.05    +20:46  
   7. Triina-Britt Preden       TON             02:19.42    +28:23  
   8. Ella Shved                SRD             02:34.33    +43:14  
   9. Merike Mets               Rakv            02:35.25    +44:06  
  10. Anneli Aas                TON             02:38.30    +47:11  
  11. Evelyn Himma              Rakv            02:47.16    +55:57  
  12. Heidi Sild                Mercury         03:13.50    +82:31  
  13. Riin Otstavel             LSF PT          03:24.13    +92:54  
  14. Ineta Bardina             Smiltene        03:26.19    +95:00  
  15. Made Vares                Suusahullud     03:34.01   +102:42  
      Pilvi-Heli Vettik         JOKA            DNF                 
      Iveta Velkere             Aluksne OK      DNF                 
      Maisa Gustafsson          Rasti.Jyry      DQ                  
      Kristi Heilman            HOK             DQ                  
N50
1. 4480m 16CP Race result Splits
2. 4150m 16CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Airi Alnek                Võru            01:40.53  01:40.53  
   2. Heidi Torp-Donner         OK77            01:47.57     +7:04  
   3. Anneli Rämmann            Koop            01:53.42    +12:49  
   4. Merike Paapson            TON             01:58.50    +17:57  
   5. Minija Pääslane           Ilves           02:00.29    +19:36  
   6. Lea Leppik                TAOK            02:08.09    +27:16  
   7. Rita Ojala                JOKA            02:10.41    +29:48  
   8. Inger Jalakas             Harju           02:15.38    +34:45  
   9. Gabriella Walsh           Mid Wales OC    02:21.16    +40:23  
  10. Aari Talver               Mercury         02:29.02    +48:09  
  11. Vija Siltere              Auseklis IK     02:30.02    +49:09  
  12. Daisy Kroon               Jõhvikas        02:40.18    +59:25  
  13. Elina Lasseron            JOKA            02:43.31    +62:38  
  14. Helve Kansi               Lehola          02:49.42    +68:49  
  15. Jaana Shved               SRD             04:07.36   +146:43  
  16. Anu Talu                  West            04:34.38   +173:45  
      Maret Viira                               DNF                 
      Marika Jäädma             Võru            DNF                 
      Kaie Konsap               Võru            DQ                  
      Epp Voitka                Võru            DQ                  
N55
1. 4000m 14CP Race result Splits
2. 3700m 15CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Baiba Ozola               Mona            01:34.14  01:34.14  
   2. Kersti Ehala              JOKA            01:41.06     +6:52  
   3. Marina Movko              OK Kaliningrad  01:57.05    +22:51  
   4. Ellen Lembra              Kape            02:06.03    +31:49  
   5. Tiina Oras                Ilves           02:06.51    +32:37  
   6. Riina Laev                Mercury         02:08.35    +34:21  
   7. Merike Mändsoo            TON             02:17.38    +43:24  
   8. Esta Tamm                                 02:31.30    +57:16  
   9. Riina Kink                Koop            02:34.20    +60:06  
  10. Tiina Tamla               Koop            02:35.28    +61:14  
  11. Sarmite Sild              Võru            02:37.47    +63:33  
  12. Pille Illak               Otepää          02:47.53    +73:39  
  13. Ülle Raudsepp             Jõhvikas        02:52.16    +78:02  
      Ingrid Ranna              Ilves           DNF                 
      Mare Kitsnik              Saku            DNF                 
      Eija Piispanen            Haapaveden Urhe DQ                  
      Anu Järv                  MARU            DQ                  
      Marje Viirmann            Harju           DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N60
1. 4000m 14CP Race result Splits
2. 3700m 15CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Anne Pelto-Huikko         Hiisirasti      01:35.17  01:35.17  
   2. Reet Johanson             Kobras          01:39.47     +4:30  
   3. Liubov Gerasimova         Novgorod        01:47.48    +12:31  
   4. Marika Kirsspuu           TAOK            01:56.18    +21:01  
   5. Gea Rennel                Harju           01:56.31    +21:14  
   6. Siiri Poopuu              JOKA            01:58.04    +22:47  
   7. Ene Sulg                  Orvand          01:58.25    +23:08  
   8. Ülle Kadak                Lehola          01:58.33    +23:16  
   9. Maire Meriheinä           Pihkaniskat     02:02.25    +27:08  
  10. Eha Tolm                  Orvand          02:03.47    +28:30  
  11. Ilme Roosi                Orvand          02:04.07    +28:50  
  12. Helena Jumppanen          Pihkaniskat     02:05.51    +30:34  
  13. Tiina Talisoo             Harju           02:06.35    +31:18  
  14. Saima Värton              Kobras          02:07.26    +32:09  
  15. Elena Soloveva            PionerSK        02:09.34    +34:17  
  16. Olga Jakovleva            Jõhvikas        02:11.41    +36:24  
  17. Anu Pallon                JOKA            02:33.21    +58:04  
  18. Anita Laaksonen           Tarpian Suunta  02:34.48    +59:31  
  19. Elena Miroshnichenko      PionerSK        02:36.11    +60:54  
  20. Heli Viks                 Võru            03:03.26    +88:09  
  21. Tiina Rillo               Otepää SK       03:17.54   +102:37  
      Aino Leppänen             Rasti.Jyry      DNF                 
      Anne Vaikjärv             Vunder          DNF                 
      Aija Alksne               Meridians OK    DNF                 
      Ulla Lehto                Kymin Suunnista DQ                  
      Maire Kure                Kape            DQ                  
      Kirsi Hakomäki            Helsingin Suunn DQ                  
      Lea Tusis                 JOKA            DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
N65
1. 3570m 12CP Race result Splits
2. 2990m 13CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Gunta Lebedoka            KURMIS OK       01:35.22  01:35.22  
   2. Anne Arold                Ilves           01:47.47    +12:25  
   3. Inara Gipsle              KURMIS OK       01:48.03    +12:41  
   4. Maire Limberg             Rakv            01:49.09    +13:47  
   5. Tiiu Kaasik               Ilves           01:54.13    +18:51  
   6. Hille Tasa                Tammed          01:55.11    +19:49  
   7. Aili Laanjõe              Kobras          02:08.04    +32:42  
   8. Mare Leis                 Ilves           02:20.42    +45:20  
   9. Alina Kazntseva           Novgorod        02:27.03    +51:41  
  10. Riina Kivikas             Ilves           03:10.18    +94:56  
  11. Tatjana Sumilo            Jõhvikas        03:34.28   +119:06  
      Kersti Ploom              Jõhvikas        DNF                 
      Eliisa Ryynänen           Pihkaniskat     DNF                 
      Epp Kroon                 Ilves           DNF                 
      Rudite Šterna             OK Sigulda      DNF                 
      Eha Kriks                 Rakv            DQ                  
      Aime Mõik                 Jõhvikas        DQ                  
      Irma Ahonkivi             Raska           DQ                  
      Liivi Parik               Otepää          DQ                  
      Hannele Sivén             Ähtärin Urheili DNS                 
      Inta Tabaka               KURMIS OK       DNS                 
N70
1. 2890m 9CP Race result Splits
2. 2500m 9CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Liis Lille                Harju           01:37.05  01:37.05  
   2. Beatrice Malmsten         Lynx            01:40.13     +3:08  
   3. Ritva Kajava              Hämeenlinnan Su 01:44.51     +7:46  
   4. Sirpa Tarkiainen          Suunta-Sepot    01:49.23    +12:18  
   5. Mare Aibast               Harju           01:56.24    +19:19  
   6. Kaie Kivila               Ilves           01:59.30    +22:25  
   7. Ludmila Miasnikova        PskovRus        02:07.08    +30:03  
   8. Marja Kaarnijärvi         Oriveden Ponnis 02:40.01    +62:56  
   9. Juta Virkepuu             Harju           02:43.28    +66:23  
      Anne Jundas               Jõhvikas        DNF                 
      Ulla Lindsten             Rasti.Jyry      DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      Ritva Mononen             Hämeenlinnan Su DNS                 
N75
1. 2890m 9CP Race result Splits
2. 2500m 9CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Eeva Tanska               Espoon Suunta   01:27.59  01:27.59  
   2. Tuulikki Karvinen         Helsingin Suunn 01:33.18     +5:19  
   3. Ulla-Finnilä Seitajoki    Rasti-Jyry      01:45.39    +17:40  
   4. Ilona Vanaveski           Ilves           02:02.53    +34:54  
      Julija Zvirgzde           seniors         DNF                 
      Marja Raatikka            Helsingin Suunn DNF                 
      Maire Raid                Tammed          DNF                 
      Maimu Tornberg            Koop            DQ                  
      Kaarina Isoherranen       Helsingin Suunn DQ                  
      Leena Norva               Karkki-Rasti    DQ                  
N80
1. 2430m 7CP Race result Splits
2. 2340m 7CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Ilse Uus                  TON             01:15.00  01:15.00  
   2. Maie Abram                Ilves           01:23.40     +8:40  
   3. Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa 01:57.52    +42:52  
      1 Vacant                                  DNS                 
N8NR
1. 1560m 5CP Race result Splits
2. 1480m 4CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Susanna Oras              Põlva Spordikoo 00:28.33  00:28.33  
   2. Mariel Kriks              LSF PT          00:33.13     +4:40  
   3. Maria Kaljur              Harju           00:33.51     +5:18  
   4. Johanna Viilukas          HOK/Hiiumaa SK  00:34.15     +5:42  
   5. Annaliisa Aren            JOKA            00:37.15     +8:42  
   6. Johanna Trei              HOK             00:37.58     +9:25  
   7. Miina-Liisa Juhkam        Kobras          00:39.05    +10:32  
   8. Jete Kraas                LSF PT          00:46.46    +18:13  
   9. Lola-Liis Naan            Võsu Kool       00:51.20    +22:47  
  10. Hanna-Brit Piht           Mercury         01:01.20    +32:47  
  11. Marit Vaher               Tartu Katoliku  01:03.20    +34:47  
  12. Broma Viktorija           Grundzale       01:08.47    +40:14  
  13. Marta Mälberg             Peko            01:23.26    +54:53  
      Liina Venelaine                           DNF                 
N9NR
1. 1560m 5CP Race result Splits
2. 1480m 4CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Kirke Väli                -               00:42.13  00:42.13  
      Mia Esta                  HOK             DNF                 
      Merit Vaher               Tartu Katoliku  DNS                 
W21E
1. 4960m 16CP Race result Splits
2. 5540m 24CP Race result Splits
Index
Rank  Name                      Club            Result    Behind      
   1. Sandra Grosberga          Latvian Oriente 01:12.49  01:12.49  
   2. Amy Nymalm                Finnish Oriente 01:13.41     +0:52  
   3. Aino Mankarla             Finnish Oriente 01:17.02     +4:13  
   4. Liga Valdmane             ZVOC            01:18.53     +6:04  
   5. Paula Gross               Swiss Orienteer 01:19.42     +6:53  
   6. Veera Klemettinen         Finnish Oriente 01:20.55     +8:06  
   7. Alexandra Enlund          Finnish Oriente 01:23.26    +10:37  
   8. Ida Marie Cederberg       Finnish Oriente 01:23.33    +10:44  
   9. Laura Joonas              Estonian Orient 01:23.49    +11:00  
  10. Martina Ruch              Swiss Orienteer 01:24.30    +11:41  
  11. Sina Tommer               Swiss Orienteer 01:24.35    +11:46  
  12. Enni Jalava               Turun Suunnista 01:24.38    +11:49  
  13. Sofie Bachmann            Swiss Orienteer 01:25.04    +12:15  
  14. Outi Hytönen              Kangasala SK    01:25.12    +12:23  
  15. Anina Brunner             Swiss Orienteer 01:25.15    +12:26  
  16. Marianne Haug             Estonian Orient 01:26.12    +13:23  
  17. Margret Zimmermann        Estonian Orient 01:26.23    +13:34  
  18. Eleri Hirv                Estonian Orient 01:29.14    +16:25  
  19. Kerstin Uiboupin          Estonian Orient 01:29.19    +16:30  
  20. Henna Riikka Haikonen     Finnish Oriente 01:29.28    +16:39  
  21. Kaste Rutkauskaite        Lithuanian Orie 01:33.34    +20:45  
  22. Indre Valaite             Lithuanian Orie 01:34.11    +21:22  
  23. Katrin Mueller            Swiss Orienteer 01:35.20    +22:31  
  24. Catherine Taylor          British Oriente 01:36.26    +23:37  
  25. Elza Kuze                 Alnis OK        01:38.07    +25:18  
  26. Ugne Liegute              Lithuanian Orie 01:46.33    +33:44  
  27. Ugne Gineikaite           Lithuanian Orie 01:46.44    +33:55  
  28. Migle Susinskaite         OK FORTUNA      01:46.48    +33:59  
  29. Sigrid Ruul               JOKA            01:47.03    +34:14  
  30. Irita Pukite              Kapa OK         01:48.40    +35:51  
  31. Emily Raudkepp            Estonian Orient 01:56.18    +43:29  
  32. Teele Telgma              Estonian Orient 01:58.05    +45:16  
  32. Anna Eleonora Freimane    Auseklis IK     01:58.05    +45:16  
  34. Fay Walsh                 British Oriente 01:59.32    +46:43  
      Evely Kaasiku             Estonian Orient DNF                 
      Viktorija Drazdauskaite   Lithuanian Orie DQ                  
      Kristine Bertuka          Meridians OK    DQ                  
      Signe Sirma               Alnis OK        DQ                  
      1 Vacant                                  DNS                 
      2 Vacant                                  DNS                 
PEKO
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com 18.09.2019 13:22:31