Baltic Masters Championships and Baltic OPEN 27.-28.05.2023
Lühirada/Middle
28.05.2023 Kitsemäed (Mait Tõnisson)
AVATUD 
M12  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85 
N12  N14  N16  N18  N20  N21A  N21B  N35  N40  N45  N50  N55  N60  N65  N70  N75  N80  N85 

AVATUD
3990m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Piibe Tammemäe            SK100           EST  4486 00:32.33  00:32.33   
   2. Ken Raav                  Võru            EST 33496 00:33.44     +1:11   
   3. Kadi-Liis Minn            JOKA            EST  3041 00:39.52     +7:19   
   4. Tõnu Jäädmaa              Võru            EST 19492 00:42.53    +10:20   
   5. Pilvi-Heli Vettik         JOKA            EST  3180 00:48.32    +15:59   
      Laura Luika               Meridians OK/CP LAT     0 Katk                 
      Irena Kurklieteine        LTU             LTU     0 Katk                 
      Sander Annus              Norma           EST   992 Puuduv KP            
      Sarmite Sild              Võru            EST  2780 Ei start             
      Oleg Koshik               SRD             EST  7775 Ei start             
      Saule Dieniene Archipova  OK Perkunas     LTU     0 Ei start             
      Tarmo Zernant             Ilves           EST  5156 Ei start             
      Margus Juhkam             Kobras          EST     0 Ei start             
M12
1610m 4KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Holger Kruusmaa           Rakv            EST 19873 00:12.05  00:12.05   
   2. Lukas Lillelaid           Tammed          EST 26461 00:12.30     +0:25   
   3. Albert Vidder             Kobras          EST 31524 00:13.01     +0:56   
   4. Ats Ots                   Võru/Võru spord EST 22576 00:19.21     +7:16   
   5. Joosep Tali               Harju           EST 25219 00:27.36    +15:31   
   6. Rico Hanimägi             Võru/Võru spord EST 31686 00:32.25    +20:20   
   7. Robin Kaljur              Harju           EST 24181 01:05.54    +53:49   
   8. Romet Kaljur              Harju           EST 24182 01:15.57    +63:52   
      Holger Frey               Võru/Võru spord EST 28621 Ei start             
M14
2580m 9KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Edvards Rebinovs          Meridians OK/CP LAT     0 00:17.54  00:17.54   
   2. Teodors Rebinovs          Meridians OK/CP LAT     0 00:19.38     +1:44   
   3. Stefan Kivil              LSF PT          EST 19313 00:19.52     +1:58   
   4. Oskar Liiver              SK100/Audentese EST 35177 00:21.41     +3:47   
   5. Thomas Kruusmaa           Rakv            EST 18161 00:29.43    +11:49   
   6. Artis Harkins             OK Azimuts      LAT     0 00:31.18    +13:24   
   7. Mart Markus Davõdov       Võru/Võru spord EST 34720 00:37.47    +19:53   
   8. Joosep Esta               HOK             EST 24733 00:39.33    +21:39   
   9. Karel Markus Kähr         Kobras/Põlva Sp EST 25443 00:41.50    +23:56   
  10. Eke Ots                   Võru/Võru spord EST 20690 00:48.36    +30:42   
  11. Marten Hanimägi           Võru/Võru spord EST 32403 01:10.30    +52:36   
      Rasmus Uibo               Peko            EST 24457 Puuduv KP            
      Karl Juhan Kupp           SK100/Audentese EST 35205 Ei start             
      Karl-Mattias Juhkam       Kobras          EST     0 Ei start             
      Arti Tanel Kiisler        SK100/Audentese EST 21111 Ei start             
M16
3150m 11KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Karl-Markus Janno         Võru/Võru spord EST 30592 00:21.06  00:21.06   
   2. Erik Kersna               Ilves           EST 13504 00:23.34     +2:28   
   3. Gustavs Locmelis          VSK Burkanciems LAT     0 00:24.33     +3:27   
   4. Kert Piirak               -               EST 30163 00:28.44     +7:38   
   5. Märt Viidu                Võru/Võru spord EST 27692 00:30.28     +9:22   
   6. Kristofers Kancs          Kapa OK / Adažu LAT     0 00:33.45    +12:39   
   7. Indrek Karja              Tartu Katoliku  EST 27828 00:33.58    +12:52   
   8. Paul Aares Fjodorov       Peko            EST 18554 00:40.50    +19:44   
   9. Maksims Rogožins                          LAT     0 00:50.17    +29:11   
      Helvijs Tupureins         Kapa OK / Adažu LAT     0 Katk                 
      Roberts Graudins          Kapa OK / Adažu LAT     0 Puuduv KP            
M18
4910m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Maarius Kotsulim          JOKA            EST 25041 00:38.40  00:38.40   
   2. Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 20807 00:48.35     +9:55   
   3. Kaspar Annus              Mercury         EST 23352 00:56.09    +17:29   
   4. Kristjan Maiste           JOKA            EST 30158 01:34.26    +55:46   
   5. Markel Hanimägi           Võru/Võru spord EST 30877 01:47.47    +69:07   
M20
5670m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
      Oliver Annus              Mercury         EST  8012 Ei start             
M21A
5670m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Sven Oras                 Ilves           EST  3140 00:42.50  00:42.50   
   2. Ott-Kaarel Kalm           Ilves           EST  4244 00:52.41     +9:51   
   3. Riho Klement              Kape            EST 10550 00:54.33    +11:43   
   4. Vjatseslav Safonov        SRD             EST 23756 01:08.05    +25:15   
      Oliver Annus              Mercury         EST  8012 Ei start             
      Kaur Kase                 Võru            EST  4191 Ei start             
      Jaan Viirmann             Põrgupõhja      EST  8035 Ei start             
M21B
3330m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kaspar Mill               Võru/Võru spord EST 27357 00:29.31  00:29.31   
   2. Pavels Rogožins                           LAT     0 00:33.26     +3:55   
   3. Viljar Vainola            Mercury         EST  1698 00:36.03     +6:32   
      Kaspar Annus              Mercury         EST 23352 Ei start             
M35
4910m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kaspars Radzinš           Meridians OK/CP LAT     0 00:34.21  00:34.21   
   2. Arturas Liubartas         OK Perkunas     LTU     0 00:36.09     +1:48   
   3. Lauri Beilmann            Tammed          EST  1826 00:36.41     +2:20   
   4. Meelis Laurimaa           TON             EST 12612 00:38.25     +4:04   
   5. Taivo Tali                Harju           EST  1152 00:38.35     +4:14   
M40
4150m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Madis Osjamets            Tammed          EST  5096 00:26.52  00:26.52   
   2. Aares Fjodorov            Peko            EST 17350 00:29.58     +3:06   
   3. Tõnu Lillelaid            Tammed          EST 14258 00:30.49     +3:57   
   4. Maris Zeiluks             OK AZIMUTS      LAT     0 00:31.14     +4:22   
   5. Janek Kähr                Kobras          EST 25929 00:32.07     +5:15   
   6. Justinas Archipovas       OK Perkunas     LTU     0 00:36.53    +10:01   
   7. Raivis Kalnins            OK Azimuts      LAT     0 00:37.25    +10:33   
   8. Kaimo Maiste              JOKA            EST 29515 01:25.45    +58:53   
M45
3990m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Rain Eensaar              Võru            EST  1144 00:22.42  00:22.42   
   2. Algirdas Kaupinis         Dainava OK      LTU     0 00:23.20     +0:38   
   3. Ainars Mankus             Saldus Ok       LAT     0 00:25.22     +2:40   
   4. Martins Godins            Azimuts         LAT     0 00:25.36     +2:54   
   5. Gatis Dþerve              KAPA OK         LAT     0 00:25.42     +3:00   
   6. Viktors Mateics           Saldus Ok       LAT     0 00:26.41     +3:59   
   7. Audrius Smilgius          OSK TAKAS       LTU     0 00:26.51     +4:09   
   8. Kaupo Järve               LSF PT          EST 15431 00:27.09     +4:27   
   9. Erki Kriks                LSF PT          EST  1821 00:27.39     +4:57   
  10. Ernests Koleda            Ikškile OK/OSC  LAT     0 00:28.03     +5:21   
  11. Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo        LTU     0 00:28.05     +5:23   
  12. Mati Mägi                 HOK             EST  1921 00:28.43     +6:01   
  13. Risto Randma              Põrgupõhja      EST  5703 00:28.53     +6:11   
  14. Toomas Tiivel             Mercury         EST  1974 00:30.26     +7:44   
  15. Tarmo Klaar               Mercury         EST  1143 00:30.27     +7:45   
  16. Antanas Radžius           OK Levuo        LTU     0 00:34.31    +11:49   
  17. Lauri Tarlap              LSF PT          EST 21159 00:34.36    +11:54   
  18. Paulius Markovas          OK Perkunas     LTU     0 00:35.02    +12:20   
  19. Tanel Esta                HOK             EST  1911 00:42.13    +19:31   
  20. Jan Aas                   Jõhvikas        EST 20275 00:42.49    +20:07   
  21. Tarmo Maiste              Tammed          EST 25298 00:44.16    +21:34   
  22. Rünno Sulg                LSF PT          EST  1836 00:46.20    +23:38   
  23. Allar Kivil               LSF PT          EST  4978 00:47.33    +24:51   
      Ingus Grasis              Auseklis        LAT     0 Ei start             
M50
3990m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Uldis Brucis              Saldus Ok       LAT     0 00:23.08  00:23.08   
   2. Rolandas Backys           S-Sportas SK    LTU     0 00:24.04     +0:56   
   3. Guntars Mankus            Saldus OK       LAT     0 00:25.36     +2:28   
   4. Tanel Kannel              Rae             EST  1748 00:25.40     +2:32   
   5. Artis Locmelis            VSK Burkanciems LAT     0 00:25.56     +2:48   
   6. Kaspars Cerjaks           OK Kapa         LAT     0 00:26.48     +3:40   
   7. Oskars Zernis             Saldus Ok       LAT     0 00:27.06     +3:58   
   8. Tõnis Piirisild           Kobras          EST 10214 00:27.29     +4:21   
   9. Otars Putralis            OK Azimuts      LAT     0 00:29.03     +5:55   
  10. Vladislav Pahhomenkov     SRD             EST  4293 00:29.37     +6:29   
  11. Rimvydas Bertašius        OK "Klajunas"   LTU     0 00:33.10    +10:02   
  12. Dagnis Kanepe             Meridians OK/CP LAT     0 00:34.26    +11:18   
  13. Heiki Savitsch            TON             EST   995 00:36.58    +13:50   
  14. Olegs Gauks                               LAT     0 00:42.08    +19:00   
  15. Janis Spektors            Auseklis        LAT     0 00:45.17    +22:09   
  16. Feridun Takis             IOG             TUR     0 00:48.30    +25:22   
      Mart Koppel               Tartu           EST 19681 Ei start             
M55
3330m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Priit Pääslane            Ilves           EST   738 00:21.28  00:21.28   
   2. Andrei Nikitin            SRD             EST   505 00:22.22     +0:54   
   3. Meelis Zimmermann         Kape            EST  2000 00:24.32     +3:04   
   4. Antti Roose               Kobras          EST  4962 00:25.22     +3:54   
   5. Priit Överus              Mercury         EST  1268 00:26.28     +5:00   
   6. Maris Stabinš             OK Azimuts      LAT     0 00:26.38     +5:10   
   7. Juris Lusitis             Meridians OK/CP LAT     0 00:26.57     +5:29   
   8. Rain Vellerind            Põrgupõhja      EST  3393 00:28.27     +6:59   
   9. Maris Vabulnieks          Azimuts ok      LAT     0 00:30.13     +8:45   
  10. Inno Ling                 Lehola          EST   179 00:33.37    +12:09   
  11. Ansis Rudzitis            Latvia          LAT     0 00:36.26    +14:58   
  12. Lauri Leppik              TAOK            EST  4194 00:41.28    +20:00   
M60
3150m 11KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST   303 00:21.28  00:21.28   
   2. Mart Külvik                               EST  6770 00:23.14     +1:46   
   3. Maido Kaljur              Harju           EST  2201 00:25.05     +3:37   
   4. Vytautas Bikelis          OK Labirintas   LTU     0 00:27.40     +6:12   
   5. Romualdas Kniuksta        Rudamina OK     LTU     0 00:30.25     +8:57   
   6. Andrus Sipsaka            Harju           EST  2854 00:31.33    +10:05   
   7. Urmas Lips                Koop            EST 31152 00:31.41    +10:13   
   8. Raul Laas                 JOKA            EST  5372 00:32.56    +11:28   
   9. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        EST  2401 00:38.12    +16:44   
  10. Urmas Laev                Mercury         EST  1077 00:38.13    +16:45   
  11. Rein Toomas               Peko            EST  2588 01:04.18    +42:50   
      Valdis Groza              OK Mežmalas Mad LAT     0 Katk                 
      Mihkel Nahkur             Jõhvikas        EST  4310 Puuduv KP            
      Janis Nagelis             Mona            LAT     0 Ei start             
      Raul Olesk                Kobras          EST  2012 Ei start             
      Peteris Kokarevics        Azimuts         LAT     0 Ei start             
      Tõnu Ilves                Kape            EST  2013 Ei start             
      Mati Preitof              Harju OK        EST  2260 Ei start             
M65
2890m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Ivars Pucens              Mona OK         LAT     0 00:25.05  00:25.05   
   2. Algirdas Salkauskas       OSK Oriens      LTU     0 00:27.03     +1:58   
   3. Rimantas Krasuckis        OK Labirintas   LTU     0 00:30.54     +5:49   
   4. Aigar Pindmaa             Võru            EST  3724 00:31.57     +6:52   
   5. Jüri Merirand             Otepää          EST  1172 00:32.54     +7:49   
   6. Tauno Kure                Kape            EST   728 00:33.42     +8:37   
   7. Rolands Laveikis          Kapa OK         LAT     0 00:36.47    +11:42   
   8. Sulev Kõiv                Otepää          EST 14255 00:37.44    +12:39   
   9. Gediminas Bajoriunas      OK Saule        LTU     0 00:42.18    +17:13   
  10. Udo Lüüs                  Ilves           EST   128 00:44.08    +19:03   
  11. Tõnu Sikkal               Kobras          EST   704 00:44.50    +19:45   
  12. Rein Rooni                Orvand          EST   240 00:53.05    +28:00   
      Girts Mamis               Mona OK         LAT     0 Ei start             
M70
2830m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Rein Kriks                Rakv            EST  1823 00:27.01  00:27.01   
   2. Anti Parik                Otepää SK       EST  2984 00:28.12     +1:11   
   3. Heini Tammik              Kape            EST  1311 00:28.20     +1:19   
   4. Jüri Rokko                Jõhvikas        EST  1240 00:29.19     +2:18   
   5. Bernardas Eimaitis        OK Labirintas   LTU     0 00:30.03     +3:02   
   6. Koit Paasma               Lehola          EST    83 00:33.08     +6:07   
   7. Tiit Ploompuu             Jõhvikas        EST  3512 00:36.42     +9:41   
   8. Kalle Nelk                Tammed          EST  1971 00:39.10    +12:09   
   9. Lembit Nöps               Ilves           EST  1100 00:39.58    +12:57   
  10. Arvo Kivikas              Ilves           EST   247 00:40.42    +13:41   
  11. Volli Kukk                OK Kapa         LAT     0 00:48.03    +21:02   
      Ilmars Limbens            Sigulda         LAT     0 Ei start             
M75
2580m 9KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Väino Aul                 Jõhvikas        EST   936 00:24.37  00:24.37   
   2. Mihkel Mälter             Harju           EST   122 00:27.10     +2:33   
   3. Rafael Gordon             Võru            EST   239 00:33.34     +8:57   
   4. Vidimantas Bumelis        OK Labirintas   LTU     0 00:44.59    +20:22   
   5. Mati Poom                 TON             EST     3 00:53.43    +29:06   
M80
2100m 8KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Mihhail Taivere           Kape            EST  1677 00:24.48  00:24.48   
   2. Tõnu Raid                 Tammed          EST   182 00:31.43     +6:55   
   3. Ants Tamm                 TON             EST   284 00:38.36    +13:48   
   4. Martin Tõrra              Kobras          EST   718 00:46.22    +21:34   
   5. Gunnar Østerbø            Freidig         NOR     0 00:54.16    +29:28   
M85
1780m 5KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Heino Peeterson           West            EST   435 00:38.12  00:38.12   
N12
1610m 4KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Anabella Luika            Meridians OK/CP LAT     0 00:11.56  00:11.56   
   2. Herta Grantskalna         Kapa OK         LAT     0 00:12.46     +0:50   
   3. Zivile Archipovaite       OK Perkunas     LTU     0 00:13.18     +1:22   
   4. Saskia Lätt               Kobras/Põlva sp EST 28811 00:13.43     +1:47   
   5. Elza Vitola               Kapa OK         LAT     0 00:13.54     +1:58   
   6. Maria Kaljur              Harju           EST 17988 00:13.58     +2:02   
   7. Madara Grauduma           Meridians OK/CP LAT     0 00:15.08     +3:12   
   8. Marta Mälberg             Peko            EST 23776 00:15.25     +3:29   
   9. Matilda Piirimäe          Kobras          EST 14793 00:22.25    +10:29   
  10. Emma Uibo                 Peko            EST 33301 00:32.34    +20:38   
  11. Laura-Liisa Laas          Otepää          EST 36667 00:36.26    +24:30   
  12. Gerty-Ly Lebedev          Otepää          EST 36343 00:41.13    +29:17   
      Helen Hunt                Peko            EST 36453 Puuduv KP            
N14
2100m 8KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Emilija Terentjeva        Kapa OK / Adažu LAT     0 00:24.37  00:24.37   
   2. Liis-Marie Kaljur         Harju           EST 14418 00:30.30     +5:53   
   3. Kaisa Karja               Tartu Katoliku  EST 22349 00:31.15     +6:38   
   4. Käti Kudre                Peko            EST 22396 00:35.40    +11:03   
   5. Maarja Mirali Riga        SK100/Audentese EST 35190 00:35.49    +11:12   
      Loore Liisa Samuel        Peko            EST 33881 Ei start             
      Helena Hakk               Kobras/Põlva sp EST 23400 Ei start             
      Miina Raudoja             Peko            EST 27225 Ei start             
      Iiris Timma               Peko            EST 31314 Ei start             
      Kirke Keem                Peko            EST 26278 Ei start             
N16
2830m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Grieta Grantskalna        Kapa OK / Adažu LAT     0 00:27.39  00:27.39   
   2. Adriana Krastina          Meridians OK/CP LAT     0 00:31.32     +3:53   
   3. Karlina Vilcina           Auseklis IK     LAT     0 00:33.03     +5:24   
   4. Paula Kirkuma             Kapa OK / Adažu LAT     0 00:34.11     +6:32   
   5. Anna Dzedone              Meridians OK/CP LAT     0 00:38.47    +11:08   
   6. Marta Kalnina             OK Azimuts      LAT     0 00:44.59    +17:20   
   7. Gertrud Tõrra             Kobras          EST 16219 01:39.21    +71:42   
N18
3330m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kirke Savitsch            TON             EST 11566 00:38.38  00:38.38   
      Jolan Aas                 Jõhvikas        EST 20656 Puuduv KP            
N20
4150m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Emma Joonas               Võru            EST 16499 00:31.05  00:31.05   
   2. Tina Spektore             Auseklis        LAT     0 00:52.13    +21:08   
N21A
4150m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Maris Palopääl            Kobras          EST  4415 00:32.04  00:32.04   
   2. Triin Jäädmaa             Võru            EST 22955 00:33.05     +1:01   
   3. Kertu Savitsch            SK100           EST  6659 00:45.22    +13:18   
      Silja Olesk               Kobras          EST  5691 Ei start             
      Triinu Rooni              SK100           EST  4198 Ei start             
N21B
2830m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Anastasija Pahhomenkova   SRD             EST  6238 00:32.16  00:32.16   
   2. Annika Silde              Mercury         EST 19737 00:45.17    +13:01   
   3. Merilin Vahtra            Harju           EST 22233 00:52.22    +20:06   
      Sofia Pahhomenkova        SRD             EST 13293 Puuduv KP            
N35
3330m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Thea Kaljur               Harju           EST  3429 00:37.35  00:37.35   
   2. Maigi Kähr                Kobras          EST 25939 00:55.52    +18:17   
N40
3150m 11KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Merike Vanjuk             Kape            EST   859 00:23.32  00:23.32   
   2. Pille Vinne               Kobras          EST 15052 00:26.07     +2:35   
   3. Kersti Jääger             Kobras          EST 17272 00:26.08     +2:36   
   4. Maris Terno               Tammed          EST  3316 00:26.42     +3:10   
   5. Riina Laanjõe             Kobras          EST  2335 00:27.42     +4:10   
   6. Ülle Hollo                Võru            EST 15275 00:28.53     +5:21   
   7. Aili Piirak               JOKA            EST 30048 00:29.39     +6:07   
   8. Rasa Kumpyte              OK Levuo        LTU     0 00:32.48     +9:16   
   9. Jaana Karja               Tartu Katoliku  EST  3874 00:35.14    +11:42   
      Marta Liepina             OK AZIMUTS      LAT     0 Ei start             
N45
2890m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Inga Zvinyte              OK Klajunas     LTU     0 00:21.54  00:21.54   
   2. Maret Vaher               Kobras          EST  1065 00:23.19     +1:25   
   3. Heleri Kivil              LSF PT          EST  2670 00:24.20     +2:26   
   4. Edit Kannel               Norma           EST  2808 00:25.22     +3:28   
   5. Ieva Godina               Azimuts         LAT     0 00:25.25     +3:31   
   6. Ildze Straume             Ziemelkurzeme   LAT     0 00:27.21     +5:27   
   7. Inga Lips                 Koop            EST 32805 00:34.54    +13:00   
   8. Ruth Esta                 HOK             EST  8084 00:39.34    +17:40   
      Edith Madalik             Peko            EST  2484 Ei start             
      Teele Eensaar             Ilves           EST 12817 Ei start             
N50
2890m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Dace Gaigala              ZVOC  Valmiera  LAT     0 00:22.14  00:22.14   
   2. Anneli Pello              Mercury         EST  4749 00:25.38     +3:24   
   3. Helge Murutalu            Jõhvikas        EST 26422 00:27.27     +5:13   
   4. Sanita Vilcina            Aluksne OK      LAT     0 00:29.14     +7:00   
   5. Maari Idnurm              TON             EST   526 00:31.16     +9:02   
   6. Anneli Aas                TON             EST  6227 00:33.08    +10:54   
   7. Minija Pääslane           Ilves           EST  2016 00:33.41    +11:27   
      Mall Alev                 Võru            EST  1624 Ei start             
N55
2830m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Inger Jalakas             Harju           EST  2843 00:29.04  00:29.04   
   2. Airi Alnek                Võru            EST  1301 00:29.10     +0:06   
   3. Epp Voitka                Võru            EST 16421 00:30.11     +1:07   
   4. Lea Leppik                TAOK            EST  4195 00:31.14     +2:10   
   5. Maris Roosipuu            TON             EST   283 00:31.22     +2:18   
   6. Esta Tamm                 Võru            EST  6111 00:33.53     +4:49   
   7. Meeli Kerem               TON             EST   278 00:40.52    +11:48   
   8. Marika Jäädmaa            Võru            EST  4307 00:41.20    +12:16   
   9. Rita Ojala                JOKA            EST   970 00:45.34    +16:30   
  10. Helen Mast                Jõhvikas        EST  2095 00:53.23    +24:19   
  11. Elina Lasseron            JOKA            EST  5981 00:53.39    +24:35   
      Kai Niinepuu              Jõhvikas        EST 25582 Puuduv KP            
      Baiba Ozola               Mona            LAT     0 Ei start             
      Anneli Rämmann            Koop            EST  8644 Ei start             
N60
2830m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Marje Viirmann            Harju           EST   183 00:26.10  00:26.10   
   2. Tiina Oras                Ilves           EST   140 00:34.23     +8:13   
   3. Riina Laev                Mercury         EST  2338 00:35.24     +9:14   
   4. Maija Cerjaka             OK Kapa         LAT     0 00:39.45    +13:35   
   5. Velga Zalaiskalna         Mona OK         LAT     0 00:44.08    +17:58   
   6. Renate Kokorevica         Silva130        LAT     0 00:44.09    +17:59   
   7. Pille Illak               Otepää          EST   957 00:44.18    +18:08   
   8. Ülle Raudsepp             Jõhvikas        EST   709 00:47.37    +21:27   
   9. Maire Kure                Kape            EST  2801 00:49.48    +23:38   
  10. Tiina Rillo               Otepää          EST 24004 01:21.45    +55:35   
      Ingrid Ranna              Ilves           EST  3389 Ei start             
N65
2580m 9KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Siiri Poopuu              JOKA            EST  1250 00:25.13  00:25.13   
   2. Saima Värton              Kobras          EST   213 00:27.58     +2:45   
   3. Tiina Talisoo             Harju           EST  3119 00:30.26     +5:13   
   4. Gea Rennel                Harju           EST  2853 00:30.27     +5:14   
   5. Olga Jakovleva            Jõhvikas        EST 14224 00:32.22     +7:09   
   6. Vaike Tomann              Ilves           EST  1137 00:36.28    +11:15   
   7. Lea Tusis                 JOKA            EST    69 00:36.34    +11:21   
   8. Anne Arold                Ilves           EST  3235 00:38.54    +13:41   
   9. Andra Melbarde            Silva130        LAT     0 00:39.27    +14:14   
  10. Aili Laanjõe              Kobras          EST  1989 00:44.30    +19:17   
  11. Katrin Kriiska            Jõhvikas        EST  7040 00:53.34    +28:21   
  12. Heli Viks                 Võru            EST  5017 00:56.23    +31:10   
N70
2100m 8KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Ruta Kukka                OK Kapa         LAT     0 00:23.44  00:23.44   
   2. Tiiu Kaasik               Ilves           EST   102 00:27.56     +4:12   
   3. Eha Kriks                 Rakv            EST  1822 00:30.16     +6:32   
   4. Egle Krasuckiene          OK Labirintas   LTU     0 00:32.39     +8:55   
   5. Riina Kivikas             Ilves           EST   707 00:33.07     +9:23   
   6. Ene Ehrenpreis            Rakv            EST  7515 00:41.22    +17:38   
N75
1780m 5KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Torid Kvaal               Freidig         NOR     0 00:23.24  00:23.24   
   2. Anne Jundas               Jõhvikas        EST   448 00:25.51     +2:27   
   3. Skaidra Bumeliene         OK Labirintas   LTU     0 00:29.33     +6:09   
   4. Maire Raid                Tammed          EST   181 00:31.32     +8:08   
N80
1780m 5KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Maimu Tornberg            Koop            EST   428 00:39.58  00:39.58   
N85
1780m 5KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Ilse Uus                  TON             EST   300 00:42.35  00:42.35   
   2. Anda Plukše               Mona OK         LAT     0 00:54.16    +11:41   
PEKO
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2021 www.tak-soft.com 28.05.2023 18:15:37