Eesti MV MN21 teade 05.06.2022
TEADE 05.06.2022 Korela (Mait Tõnisson)
M21 
N21 
Indeks

M21
1. 8260 .. 8880m 22 KP ; 2. 5850 .. 6060m 15 KP ; 3. 8260 .. 8880m 22 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 29  OK Võru I                      Võru            EST 01:49.03  01:49.03
      1 Jaagup Truusalu                00:42.29[  4]  
      2 Lauri Sild                     00:26.55[  1]   01:09.25(  1)
      3 Timo Sild                      00:39.38[  2]   01:49.03(  1)
 2. 7   Ilves I                        Ilves           EST 01:53.17     +4:13
      1 Kaarel Vesilind                00:42.02[  1]  
      2 Kaarel Hendrik Zernant         00:31.01[  4]   01:13.04(  2)
      3 Kenny Kivikas                  00:40.12[  3]   01:53.17(  2)
 3. 18  Peko I                         Peko            EST 01:55.31     +6:28
      1 Sergei Rjabõshkin              00:44.37[  8]  
      2 Reigo Teervalt                 00:29.53[  2]   01:14.31(  3)
      3 Kristo Heinmann                00:41.00[  4]   01:55.31(  3)
 4. 2   Harju OK I                     Harju           EST 01:55.40     +6:36
      1 Ats Sõnajalg                   00:44.30[  7]  
      2 Uku-Laur Tali                  00:30.07[  3]   01:14.37(  4)
      3 Arturs Paulins                 00:41.02[  5]   01:55.40(  4)
 5. 25  Tammed I                       Tammed          EST 02:05.53    +16:49
      1 Peeter Pihl                    00:42.33[  5]  
      2 Lauri Malsroos                 00:32.13[  5]   01:14.47(  5)
      3 Andreas Kraas                  00:51.06[  8]   02:05.53(  5)
 6. 13  JOKA I                         OK JOKA         EST 02:08.33    +19:30
      1 Raiko Marrandi                 00:42.18[  2]  
      2 Tiit Tähnas                    00:36.00[  9]   01:18.18(  6)
      3 Juho Westerlund                00:50.15[  7]   02:08.33(  6)
 7. 30  OK Võru II                     Võru            EST 02:09.43    +20:39
      1 Nansen Palo                    00:54.00[ 15]  
      2 Alar Kume                      00:36.24[ 10]   01:30.24( 13)
      3 Jürgen Joonas                  00:39.18[  1]   02:09.43(  7)
 8. 22  Rakvere                        Rakv            EST 02:16.08    +27:04
      1 Priit Randman                  00:53.46[ 14]  
      2 Ossi Priks                     00:35.04[  8]   01:28.50( 12)
      3 Tõnis Laugesaar                00:47.18[  6]   02:16.08(  8)
 9. 23  SK100                          SK100           EST 02:18.16    +29:12
      1 Timmo Tammemäe                 00:42.24[  3]  
      2 Jaan Tarmak                    00:37.15[ 11]   01:19.40(  7)
      3 Reimo Liiv                     00:58.36[ 12]   02:18.16(  9)
10. 15  OK Põlva Kobras I              OK Põlva Kobras EST 02:21.20    +32:17
      1 Martin Simpson                 00:46.39[  9]  
      2 August Jakobson                00:35.02[  7]   01:21.42(  8)
      3 Samuel Kolsar                  00:59.37[ 14]   02:21.20( 10)
11. 26  Tammed II                      Tammed          EST 02:25.07    +36:03
      1 Alar Abram                     00:54.08[ 17]  
      2 Erik Aibast                    00:37.35[ 13]   01:31.44( 14)
      3 Kiur Erik Eensaar              00:53.23[ 10]   02:25.07( 11)
12. 20  Peko III                       Peko            EST 02:25.59    +36:56
      1 Olle Ilmar Jaama               00:44.26[  6]  
      2 Ain Fjodorov                   00:37.17[ 12]   01:21.43(  9)
      3 Kevin Hallop                   01:04.16[ 20]   02:25.59( 12)
13. 28  Tartu Katoliku SK 1            Tartu Katoliku  EST 02:31.52    +42:48
      1 Renno Merenäkk                 00:53.33[ 13]  
      2 Chris Marcus Krahv             00:34.22[  6]   01:27.56( 10)
      3 Mart Koppel                    01:03.55[ 19]   02:31.52( 13)
14. 8   Ilves II                       Ilves           EST 02:32.12    +43:08
      1 Tauno Tiirats                  00:57.35[ 22]  
      2 Sven Oras                      00:41.57[ 17]   01:39.32( 21)
      3 Kaido Hallik                   00:52.40[  9]   02:32.12( 14)
15. 19  Peko II                        Peko            EST 02:33.36    +44:33
      1 Mihkel Mahla                   00:49.39[ 11]  
      2 Timo Kudre                     00:42.56[ 18]   01:32.35( 15)
      3 Aares Fjodorov                 01:01.00[ 15]   02:33.36( 15)
16. 27  Tammed III                     Tammed          EST 02:33.39    +44:35
      1 Tõnu Lillelaid                 00:49.34[ 10]  
      2 Lauri Beilmann                 00:39.12[ 15]   01:28.47( 11)
      3 Madis Osjamets                 01:04.52[ 21]   02:33.39( 16)
17. 21  OK Põrgupõhja                  Põrgupõhja      EST 02:36.55    +47:51
      1 Risto Randma                   00:50.46[ 12]  
      2 Indrek Lillsoo                 00:47.07[ 23]   01:37.54( 16)
      3 Jaan Viirmann                  00:59.00[ 13]   02:36.55( 17)
18. 6   Hiiumaa                        HOK             EST 02:42.35    +53:31
      1 Kustu Künnapas                 00:54.03[ 16]  
      2 Tanel Esta                     00:45.17[ 22]   01:39.20( 19)
      3 Mati Mägi                      01:03.14[ 16]   02:42.35( 18)
19. 9   Kape                           Kape            EST 02:46.40    +57:36
      1 Maido Mäoma                    00:54.48[ 19]  
      2 Riho Klement                   00:44.04[ 21]   01:38.53( 17)
      3 Marek Mäoma                    01:07.46[ 23]   02:46.40( 19)
20. 11  Mercury 1                      Mercury         EST 02:48.03    +59:00
      1 Mati Korrol                    00:56.06[ 20]  
      2 Danilo Piht                    00:43.16[ 20]   01:39.23( 20)
      3 Toomas Tiivel                  01:08.39[ 25]   02:48.03( 20)
21. 3   Harju OK II                    Harju           EST 02:54.12    +65:08
      1 Markus Kaljur                  00:58.47[ 25]  
      2 Kardo Kutti                    00:50.04[ 25]   01:48.51( 24)
      3 Kurmet Kutti                   01:05.20[ 22]   02:54.12( 21)
22. 24  SRD I                          SRD             EST 02:54.34    +65:31
      1 Andrei Nikitin                 00:54.26[ 18]  
      2 Viola Nikitina                 00:50.28[ 26]   01:44.55( 22)
      3 Mikhail Raer                   01:09.39[ 26]   02:54.34( 22)
23. 1   SRD II                                         EST 02:56.13    +67:10
      1 Vjatseslav Safonov             00:58.45[ 24]  
      2 Viktor Kassatkin               00:47.41[ 24]   01:46.26( 23)
      3 Vladislav Pahhomenkov          01:09.47[ 27]   02:56.13( 23)
24. 12  Mercury 2                      Mercury         EST 03:02.57    +73:54
      1 Raivo Erik                     01:11.19[ 29]  
      2 Siim Pello                     00:43.08[ 19]   01:54.27( 26)
      3 Priit Överus                   01:08.30[ 24]   03:02.57( 24)
25. 4   Harju OK III                   Harju           EST 03:11.18    +82:14
      1 Taivo Tali                     01:11.12[ 28]  
      2 Mattias Rennel                 00:56.34[ 30]   02:07.47( 28)
      3 Meelis Mälter                  01:03.31[ 18]   03:11.18( 25)
26. 31  OK Võru III                    Võru            EST 03:19.30    +90:26
      1 Jüri Joonas                    00:58.42[ 23]  
      2 Kaspar Mill                    00:52.38[ 27]   01:51.20( 25)
      3 Jan Birnstock                  01:28.09[ 28]   03:19.30( 26)
27. 10  LSF                            LSF PT          EST 03:20.25    +91:21
      1 Lauri Tarlap                   01:17.48[ 30]  
      2 Rünno Sulg                     00:59.18[ 31]   02:17.07( 30)
      3 Kaupo Järve                    01:03.18[ 17]   03:20.25( 27)
28. 5   Harju OK IV                    Harju           EST 03:36.59   +107:56
      1 Maido Kaljur                   01:07.09[ 27]  
      2 Mart Jakobson                  00:55.13[ 29]   02:02.23( 27)
      3 Mati Preitof                   01:34.36[ 29]   03:36.59( 28)
    16  OK Põlva Kobras II             OK Põlva Kobras EST Tühist   
      1 Rasmus Kruusa                  Vale KP        
      2 Markus Juhkam                  00:38.29[ 14]   Tühist
      3 Arti Albert                    00:53.26[ 11]   Tühist
    17  OK Põlva Kobras III            OK Põlva Kobras EST Tühist   
      1 Tõnis Piirisild                01:02.24[ 26]  
      2 Kaspar Karolin                 Vale KP         Tühist
      3 Erko Jakobson                  Vale KP         Tühist
    14  JOKA II                        OK JOKA         EST Katk     
      1 Kaarel Kallas                  00:57.33[ 21]  
      2 Artur Soo                      00:41.20[ 16]   01:38.54( 18)
      3 Henri Perillus                 Ei start        Katk
    32  Kooperaator                    Koop            EST Katk     
      1 Andrus Rämmann                 01:19.08[ 31]  
      2 Anneli Rämmann                 00:54.04[ 28]   02:13.13( 29)
      3                                Ei start        Katk

 

N21
1. 6990 .. 7220m 17 KP ; 2. 5350 .. 5480m 13 KP ; 3. 6990 .. 7260m 17 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 49  OK Võru I                      Võru            EST 02:14.10  02:14.10
      1 Marianne Haug                  00:48.18[  3]  
      2 Eleri Hirv                     00:36.15[  1]   01:24.33(  1)
      3 Kerstin Uiboupin               00:49.36[  3]   02:14.10(  1)
 2. 41  JOKA                           OK JOKA         EST 02:16.44     +2:34
      1 Sigrid Ruul                    00:46.08[  1]  
      2 Helle Hallik                   00:47.40[ 10]   01:33.48(  5)
      3 Evely Kaasiku                  00:42.56[  1]   02:16.44(  2)
 3. 37  Kape I                         Kape            EST 02:19.22     +5:12
      1 Merike Vanjuk                  00:48.56[  5]  
      2 Jana Kink                      00:42.30[  3]   01:31.27(  3)
      3 Margret Zimmermann             00:47.55[  2]   02:19.22(  3)
 4. 42  OK Põlva Kobras I              OK Põlva Kobras EST 02:22.16     +8:06
      1 Kristel Sibul                  00:48.13[  2]  
      2 Johanna Laanoja                00:37.05[  2]   01:25.19(  2)
      3 Lorely Kõrvel                  00:56.57[  7]   02:22.16(  4)
 5. 47  Tammed                         Tammed          EST 02:26.29    +12:18
      1 Maris Terno                    00:48.52[  4]  
      2 Liise Lillelaid                00:44.01[  6]   01:32.53(  4)
      3 Teele Tðoba                    00:53.35[  4]   02:26.29(  5)
 6. 44  OK Põlva Kobras III            OK Põlva Kobras EST 02:41.41    +27:31
      1 Pille Vinne                    00:55.16[ 10]  
      2 Mirja Virve                    00:43.54[  5]   01:39.11(  7)
      3 Annika Rihma                   01:02.30[  9]   02:41.41(  6)
 7. 50  OK Võru II                     Võru            EST 02:45.32    +31:22
      1 Ülle Hollo                     00:55.19[ 11]  
      2 Emma Joonas                    00:53.26[ 15]   01:48.45( 11)
      3 Anita Laanejõe                 00:56.47[  6]   02:45.32(  7)
 8. 39  Mercury 1                      Mercury         EST 02:45.41    +31:31
      1 Kadri Kadakas                  00:55.06[  9]  
      2 Ingrid Piht                    00:49.08[ 11]   01:44.15( 10)
      3 Kairi Tuulmägi                 01:01.26[  8]   02:45.41(  8)
 9. 45  Peko I                         Peko            EST 02:46.59    +32:49
      1 Mari Linnus                    01:07.26[ 15]  
      2 Emily Raudkepp                 00:45.14[  7]   01:52.41( 13)
      3 Doris Kudre                    00:54.18[  5]   02:46.59(  9)
10. 35  Hiiumaa 1                      HOK             EST 02:49.29    +35:19
      1 Maria Eller                    00:53.23[  8]  
      2 Elo Saue                       00:42.31[  4]   01:35.54(  6)
      3 Mia Esta                       01:13.35[ 13]   02:49.29( 10)
11. 36  Ilves I                        Ilves           EST 02:53.56    +39:45
      1 Brigitte Panker                00:49.48[  6]  
      2 Britta Panker                  00:53.48[ 16]   01:43.37(  8)
      3 Birgit Rõõm                    01:10.18[ 11]   02:53.56( 11)
12. 48  Tartu Katoliku SK 1            Tartu Katoliku  EST 02:55.34    +41:24
      1 Harriet Koppel                 00:53.13[  7]  
      2 Katrin Lemsalu                 00:50.58[ 12]   01:44.12(  9)
      3 Mareli Vaher                   01:11.22[ 12]   02:55.34( 12)
13. 43  OK Põlva Kobras II             OK Põlva Kobras EST 03:07.50    +53:40
      1 Maret Vaher                    00:58.14[ 12]  
      2 Anete Saar                     00:53.11[ 13]   01:51.25( 12)
      3 Geteli Hanni                   01:16.25[ 14]   03:07.50( 13)
14. 38  Kape II                        Kape            EST 03:07.59    +53:49
      1 Külli Leiger                   01:07.43[ 17]  
      2 Kirsten Nigul                  00:53.11[ 13]   02:00.54( 16)
      3 Marili Zimmermann              01:07.04[ 10]   03:07.59( 14)
15. 34  Harju OK                       Harju           EST 03:10.54    +56:43
      1 Grethe-Johanna Ploompuu        01:07.27[ 16]  
      2 Marje Viirmann                 00:46.11[  8]   01:53.38( 14)
      3 Tiina Maria Tali               01:17.15[ 15]   03:10.54( 15)
16. 46  Peko II                        Peko            EST 03:28.36    +74:25
      1 Edith Madalik                  01:06.47[ 14]  
      2 Grete Johanna Korb             00:47.16[  9]   01:54.04( 15)
      3 Küllike Jaama                  01:34.31[ 16]   03:28.36( 16)
    40  Mercury 2                      Mercury         EST Tühist   
      1 Kris Jette Piht                01:03.36[ 13]  
      2 Annika Silde                   01:24.51[ 17]   02:28.27( 17)
      3 Marjaane Kalf                  Vale KP         Tühist
PEKO
Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2020 www.tak-soft.com